Lasersko uklanjanje mikropigmentacija obrva i trajnog šminkanja
Moderni postupci umetanja pigmenata na lice (mikropigmentacija, japanska metoda, microblading, trajno šminkanje) nažalost mogu završiti rezultatom koji nam se ne sviđa. Možda je riječ o neprikladnoj liniji, previše tamnoj boji, previše vidljivim pojedinačnim crtama ili se boja pigmenta sama od sebe promijeni nakon nekoliko mjeseci. Lasersko uklanjanje mikropigmentacija obrva i drugih kozmetičkih pigmenata na licu može sve to ispraviti ili izbrisati bez traga.
Sa stajališta kože, svaka kozmetička pigmentacija zapravo je tetovaža. Uklanjanje tetovaža nažalost je znatno složenije od njihovog umetanja. Srećom, kod kozmetičkih tetovaža, poput japanskih obrva i microbladinga te pigmenata na kapcima i usnicama (eyeliner, trajno šminkanje, mikropigmentacija), ima manje pigmenata i za uklanjanje je potrebno manje postupaka nego kod klasičnih tetovaža na tijelu.
Suvremeni način uklanjanja tetovaža provodi se laserima koji generiraju vrlo kratke impulse. Oni uzrokuju fotoakustični fenomen koji razbija pigment u vrlo sitne čestice, koje tijelo može ukloniti. Pritom se oslobađa velika količina energije koja bi mogla uzrokovati oštećenje tkiva. Stoga je važno da pigment uklanjamo kontrolirano, postupno i laserom najbolje kvalitete.
Laseri se međusobno jako razlikuju. Jeftini laseri koji dolaze s Dalekog istoka i nažalost se koriste i negdje u Sloveniji, djeluju nepouzdano i mogu pri uklanjanju tetovaža uzrokovati opekline i trajne ožiljke.
Lasersko uklanjanje trajne šminke: prije i poslije
Primjer laserskog uklanjanja microbladinga odnosno umetnutih japanskih obrva u medicinskom centru Dermatologija.si. Donja slika je odmah nakon obavljenog laserskog postupka. Crvenilo će izblijediti u nekoliko dana.
Kod mikropigmentacije (tetoviranja) koriste se različne mješavine “pigmenata” koje obično sadrže željezove okside. Poznata je pojava da mikropigmentacija s vremenom sama od sebe promijeni boju, posebno iz tamne u crvenkastu ili narančastu. Do toga dolazi zbog oksidacije željezovog (II) oksida, koji je crne boje, u željezov (III) oksid, koji je crven. Kod terapije laserom može se dogoditi obrnut fenomen – narančaste ili crvenkaste boje obrva najprije potamne, a zatim ih daljnjim laserskim postupcima posvijetlimo. Zbog tog fenomena obično možemo i “spasiti” obrve koje su s godinama spontano promijenile boju u narančastu ili crvenu, i vratiti im izvornu boju.
Lasersko uklanjanje mikropigmentacije obrva: prije i poslije
Nakon jedne laserske terapije u medicinskom centru Dermatologija.si, pretamna mikropigmentacija značajno je izblijedjela.
Da li lasersko uklanjanje mikropigmentacije boli?
Lasersko uklanjanje pigmentacije nije ugodno i, da, nažalost boli. No, ako ste izdržali postupak pigmentacije, izdržat ćete i uklanjanje, jer traje znatno kraće – na svakoj obrvi manje od jedne minute. Kod osjetljivih osoba prije zahvata možemo primijeniti anestetik na kožu, tako da ne osjećate nikakvu nelagodu.
Kako se izvodi lasersko uklanjanje pigmentacije na obrvama ili licu?
Za lasersko uklanjanje nije potrebna posebna priprema. Molimo vas samo da dođete bez šminke, uključujući maskaru. Prije tretmana područje se temeljito očisti. Tijekom postupka potrebno je nositi metalne zaštitne naočale, koje izgledom podsjećaju na plivačke. Svaki laserski puls osjeća se poput udarca gumicom, a tijekom tretmana kožu hladimo hladnim zrakom. Na donjem videu prikazano je lasersko uklanjanje klasične tetovaže – postupak na obrvama i licu odvija se na sličan način. Potrebna su dva prolaza, između kojih se čeka 10 minuta. Svaki prolaz traje manje od jedne minute.
Nakon zahvata tretirano područje namažemo kremom za smirenje kože. Koža je odmah nakon laserskog uklanjanja pigmentacije obrva crvena i natečena još jedan dan, ali odmah možete nanijeti šminku ili obojiti obrve.
Dva mjeseca kasnije, po potrebi, ponavljamo tretman.
Može li se laserom ukloniti permanentni eyeliner (crta iznad trepavica)?
Da. Međutim, to je zahtjevan zahvat koji može biti opasan za oči, stoga ga smije izvoditi samo odgovarajuće educiran liječnik. Tijekom postupka pacijent nosi posebne metalne štitnike za očne jabučice, koji se umeću u oko. Bez brige, zahvat ne boli jer se oko anestezira kapima i zaštiti mašću. Postupak je prilično neugodan, ali vrlo brz. Većinu permanentnih eyelinera uklanjamo jednim laserskim tretmanom. Rijetko su potrebna dva tretmana, primjerice ako je pigmentacija vrlo svježa ili ako sadrži veliku količinu pigmenta.
Lasersko uklanjanje permanentne šminke – eyeliner prije terapije (gore) i dva mjeseca nakon laserske terapije (dolje). Za potpuno posvjetljivanje bit će potreban još jedan tretman, jer je permanent bio star samo 3 mjeseca i sadržavao je veliku količinu pigmenta. Obično se eyeliner može ukloniti u samo jednom postupku.
Što nakon laserskog tretmana?
Nakon zahvata koža će biti crvena i blago natečena. Preporučujemo specijalnu kremu za njegu nakon tretmana, a koža će se smiriti u nekoliko dana. Osim ovih privremenih reakcija, nakon laserskog uklanjanja mikropigmentacije ili japanskih obrva nije potrebno posebno vrijeme oporavka. Odmah nakon tretmana možete obavljati sve uobičajene aktivnosti. Također se možete normalno umivati, ali savjetujemo da izbjegavate uranjanje u vodu (kupanje, ronjenje) jedan do dva dana, dok se koža potpuno ne oporavi.
Nakon tretmana važno je zaštititi kožu od sunca. Izbjegavajte izravno izlaganje suncu, ne koristite solarij i pridržavajte se uputa vašeg terapeuta o njezi kože nakon laserskog tretmana.
Kada će mikropigmentacija potpuno nestati?
Posvjetljenje je vidljivo odmah nakon tretmana, a poboljšanja nastavljaju tijekom nekoliko tjedana, dok tijelo postupno uklanja pigment.
Za trajno uklanjanje mikropigmentacije na licu obično su potrebna 2-3 terapije, ovisno o količini pigmenta. Najbrže se posvjetli i nestane starija mikropigmentacija, često već nakon jednog tretmana.
Koja je cijena laserskog uklanjanja permanentne šminke obrva?
Lasersko uklanjanje mikropigmentacije je znatno složenije od samog nanošenja, jer zahtijeva sofisticiranu i skupu tehnologiju. Možete očekivati da će uklanjanje biti nekoliko puta skuplje od inicijalne mikropigmentacije. Međutim, kada jednom nestane, neće se ponovo pojaviti. Ako vam više nije uopće po volji, ovo je dobra investicija. Cijena svakog tretmana ovisi o veličini tretiranog područja, a možete je provjeriti u našem cjeniku.
U medicinskom centru Dermatologija.si koristimo laser Fotona StarWalker, koji je 2017. godine osvojio Aesthetic Industry Award za najbolji uređaj u svojoj kategoriji. Osim jedinstvene tehnologije pikosekundnog pulsa u nanopulzu, izdvaja se po iznimnoj pouzdanosti te FracTAT tehnologiji, koja omogućuje brže rezultate u usporedbi s klasičnim uklanjanjem pomoću q-switch lasera.
Je li lasersko uklanjanje mikropigmentacije opasno?
Nažalost, da. U inozemstvu, posebice u Aziji, moguće je kupiti jeftine uređaje koji se prodaju kao laseri za uklanjanje tetovaža, ali u stvarnosti su to nepouzdani aparati koji daju nepredvidljive rezultate. S takvim uređajima nažalost se možete susresti i u Sloveniji. Osim toga, svaki laser u neiskusnim rukama može biti opasan. Moguće su opekline, trajne promjene boje kože i ožiljci.
Rizik možete smanjiti tako da tretman obavite u specijaliziranom medicinskom centru s vrhunskom tehnologijom, velikim iskustvom s laserima i dubokim znanjem o koži.
Kako vam možemo pomoći u uklanjanju mikropigmentacije odnosno japanskih obrva?
U medicinskom centru Dermatologija.si za uklanjanje kozmetičkih pigmenata i tetovaža koristimo laser Fotona Starwalker, koji je 2017. godine dobio međunarodnu stručnu nagradu The Aesthetic Industry Award za najbolji uređaj u estetici. Laser je iznimno pouzdan, precizan i snažan te omogućuje uklanjanje pigmenata crne, sive, smeđe i crvene boje, koji se uglavnom koriste kod mikropigmentacija. Kod neobičnih boja, poput bijele, žute ili boje kože, postupak kombiniramo s upotrebom ablativnog lasera, koji jedini može ukloniti te boje koje ne apsorbiraju bojno specifične laserske valne duljine svjetlosti.
Lasersko uklanjanje mikropigmentacije obrva: prije i poslije
Prije lasera i nakon tri postupka uklanjanja pigmenata obrva
Većinu uklanjanja mikropigmentacija možemo obaviti u 1-2 postupka. Terapiju provodi specijalistica dermatologinja ili terapeutkinja s višegodišnjim iskustvom pod nadzorom liječnice.