Hijaluronski fileri ključni su postupak nekirurškog pomlađivanja koji omogućuje prirodne i harmonične rezultate. Njima korigiramo jednu od osnovnih promjena uzrokovanih starenjem – gubitak i preraspodjelu volumena. Mladenačku mekoću i punoću licu daju pravilno raspoređene masne jastučiće, koji se s godinama smanjuju i spuštaju. To dovodi do karakterističnih promjena:
udubljenja ispod očiju (podočnjaci)
izgubljen volumen i spljošten izgled obraza
viseća koža obraza (tzv. “hamster vrećice” ili jowls)
bore oko usta – nazolabijalne i marionetske bore
tanke usne bez volumena i fine bore oko usana, u koje se “razlijeva” ruž
udubljene sljepoočnice
izraženi, koštani obrvni lukovi.
Korekcija volumena hijaluronskim filerima omogućuje trenutne i impresivne rezultate, što ga čini jednim od najvažnijih tretmana u nekirurškom pomlađivanju. Pravilno aplicirani hijaluronski fileri su nevidljivi, a rezultat izgleda potpuno prirodno.
Najpogostniji uzrok podočnjaka i umornog izgleda je dobno smanjenje i spuštanje masnog tkiva u srednjem dijelu lica. Hijaluronskim filerom možemo nadoknaditi izgubljeni volumen, što rezultira prirodnim i osvježenim izgledom. Desna slika prikazuje rezultat odmah nakon tretmana, koji je izvela dr. Vesna Tlaker.
Jesu li hijaluronski fileri umjetne tvari?
Hijaluronska kiselina je prirodna tvar u tijelu, prisutna u koži, hrskavicama, zglobovima, očima i drugim tkivima. Budući da veže velike količine vode, tkivima daje volumen i elastičnost.
S godinama se razina prirodne hijaluronske kiseline smanjuje, što dovodi do gubitka volumena i elastičnosti kože. Hijaluronska kiselina koja se koristi u estetskim tretmanima dobiva se biotehnološkim postupcima i identična je prirodnoj, s jedinom razlikom u stabilnosti – hijaluronska kiselina u injekcijama je premrežena, što usporava njezinu razgradnju i produljuje trajanje efekta.
Je li potrebna posebna priprema prije tretmana hijaluronskim filerima?
Posebna priprema prije tretmana nije potrebna. Međutim, savjetujemo da tjedan dana prije zahvata ne uzimate nesteroidne protuupalne lijekove (npr. Aspirin, Ibuprofen, Nalgesin, Ketonal, Diclo-Duo, Brufen), jer mogu povećati rizik od modrica. Također ne preporučujemo uzimanje vitamina C i E nekoliko dana prije tretmana.
Kako izgleda oporavak nakon injekcije hijaluronskog filera?
Ovisno o području aplikacije i individualnim karakteristikama, oporavak može varirati. U nekim slučajevima nema nikakvih tegoba, dok se u drugima može javiti blago oticanje koje traje nekoliko dana. Povremeno se mogu pojaviti modrice, ali ih se uglavnom može prekriti puderom. Ostale nuspojave nakon injekcije hijaluronskog filera su rijetke, a o svim mogućim rizicima razgovarat ćete s liječnicom prije zahvata.
Što je hibridni filer, npr. HArmonyCa?
Klasični hijaluronski fileri sadrže hijaluronsku kiselinu, koja vraća izgubljeni volumen i hidratizira kožu. Hibridni filer, poput HArmonyCa, sadrži kombinaciju hijaluronske kiseline i kalcijevog hidroksiapatita. Ova kombinacija omogućuje trenutno podizanje i poboljšanje volumena, dok dugoročno stimulira prirodnu proizvodnju kolagena, čime poboljšava kvalitetu i čvrstoću kože.
Rezultat prije (lijevo) i nakon aplikacije hibridnog filera HArmonyCa.
Mogu li se dogoditi pogreške kod estetskih zahvata s filerima?
Da, nažalost, to možemo primijetiti i na ulicama naših gradova. Najčešći uzroci pogrešaka u estetskim zahvatima su:
nepravilne indikacije – tretiranje područja gdje fileri nisu optimalno rješenje
nerealni estetski ideali – pretjerana ili neharmonična promjena crta lica
postupna transformacija u neprirodan izgled kroz godine nepravilne aplikacije manjih količina filera.
Pravilnim odabirom stručnog i iskusnog liječnika kojem vjerujemo, uz umjerenost i realna očekivanja, većinu ovih problema možemo izbjeći.
Hijaluronski fileri – slike prije i poslije
Svi tretmani izvedeni su od strane dr. Vesne Tlaker.
Hijaluronski fileri u medicinskom centru Dermatologija.si Ljubljana
Injekcije hijaluronskih filera jedan su od najčešćih rutinskih tretmana za održavanje mladolikog izgleda, koje izvodi dr. Vesna Tlaker. Većina tretmana traje samo 10-20 minuta, a učinak može trajati od pola godine do nekoliko godina, ovisno o području aplikacije, vrsti korištenog filera, individualnom metabolizmu hijaluronske kiseline. Najkraće trajanje učinka imaju fileri u usnama, jer su usne izrazito dinamično područje, a pritom koristimo mekše i manje premrežene filere. Također, fileri s nižom koncentracijom hijaluronske kiseline i manjim stupnjem premreženosti, koji se koriste za plitke bore, imaju nešto kraći vijek trajanja.
Hijaluronski fileri – cijena u medicinskom centru Dermatologija.si Ljubljana
Cijena hijaluronskih filera dostupna je u našem cjeniku.