Uklanjanje ožiljaka
Ožiljci su manje vrijedno vezivno tkivo koje nakon ozljede ispunjava nedostajući defekt u koži. Neestetske atrofične ili hipertrofične ožiljke te keloide moguće je zagladiti i ublažiti kombinacijom laserske terapije, lijekova, injekcija, pravilne njege i zaštite od sunca.
Lasersko uklanjanje ožiljaka
Ožiljci od akni, frakcionirana laserska terapija u medicinskom centru Dermatologija.si – prije (lijevo) i nakon dvije terapije (desno)
Lasersko liječenje ožiljaka napredna je visokotehnološka terapijska opcija kojom možemo pomoći kod gotovo svih vrsta ožiljaka. Laser je snažan i precizan alat koji djeluje putem apsorpcije svjetlosti u tkivu. Za uklanjanje ožiljaka koristimo različite valne duljine i više načina rada lasera, koji se značajno razlikuju po učinku i vremenu oporavka. Na slici ispod prikazano je stanje pacijentice s opsežnim ožiljkom nakon operacije – prije i nakon laserske terapije kod dr. Vesne Tlaker.
Ablativni frakcionirani i nefrakcionirani laser
Ablativni laser znači da uklanjamo površinski sloj kože. Najčešće se koriste dvije vrste lasera: Er:YAG s valnom duljinom 2940 nm i CO₂ s valnom duljinom 10600 nm. Ciljna kromofora – struktura u tkivu na koju laser djeluje – kod oba je voda. Glavna razlika između ova dva lasera jest u tome što se Er:YAG apsorbira u vodi 10 puta jače nego CO₂, što rezultira manjim toplinskim oštećenjem, većom sigurnošću i manjom kontrakcijom tkiva.
Laserska zraka izlazi iz otvora lasera u obliku impulsa. Laser ne “svijetli” neprekidno, već emitira kratke pulseve, koji su kod ablativnih lasera reda veličine od nekoliko desetaka do nekoliko stotina milisekundi. Kada laserska svjetlost pogodi tkivo, apsorbira se i pokreće svoj terapeutski učinak.
Ako se laserska zraka podijeli u manje snopove, radi se o frakcioniranom laseru; ako ne, govorimo o nefrakcioniranom laseru, koji tretira cijelu površinu na koju padne zraka. Frakcionirani način rada može se usporediti sa svjetiljkom prekrivenom sjenilom s mnogim sitnim rupicama – no, za razliku od obične svjetlosti, laserska zraka je koherentna: svi fotoni putuju u istom smjeru i fazno su usklađeni. Ako bi se laserska zraka usmjerila u zrak, ostala bi iste širine i nakon nekoliko desetaka kilometara. Ova svojstva omogućuju lasersku ablaciju u obliku preciznih mikroperforacija kože pomoću frakcionirane tehnike. Zbog toga je oporavak brži u usporedbi s klasičnim ablativnim laserom, no za postizanje učinka potrebno je više ponovljenih tretmana.
Ablativni i neablativni laser
Ablativnim laserskim tretmanom uklanja se površinski sloj kože do željene dubine, što se regulira snagom lasera i brojem prolaza preko tretiranog područja. Ovaj postupak potiče rast novih, zdravih stanica kože. Ablativni tretmani mogu dramatično poboljšati izgled ožiljaka, pigmentacijskih nepravilnosti i dubokih bora, ali zahtijevaju duži period oporavka. Uklanjanje površinskog sloja kože potiče prirodni proces zacjeljivanja tijela, što rezultira glađom i ujednačenijom kožom. Međutim, osobito nefrakcionirana ablativna laserska terapija može biti rizična ako se prijeđe dermoepidermalna granica. U tom slučaju tkivo se ne regenerira novom, kvalitetnijom kožom, već ožiljkom, što može dovesti do lošijeg estetskog rezultata nego prije tretmana. Kod dubokih ablativnih tretmana (do dermoepidermalne granice), koji su najučinkovitija metoda, koža nakon zahvata vjerojatno više nikada neće preplanuti na suncu kao prije. Zato je ključno pažljivo odabrati indikacije i dubinu tretmana kako bi se izbjegla neestetska razlika između tretirane i netretirane kože.
Neablativni laserski tretmani djeluju drugačije – zagrijavaju kožu bez oštećenja površinskog sloja. Toplina inducira promjene u dubljim slojevima kože, potiče proizvodnju kolagena i prirodne regenerativne procese, ali bez dugog oporavka. Neablativni tretmani općenito se smatraju manje invazivnima i prikladni su za one koji žele blaži pristup s bržim oporavkom.
Ožiljak nakon operacije prije laserske terapije (gore) i odmah nakon lasera (dolje)
Mehanizmi interakcije tkiva i lasera
Za učinkovito planiranje laserskog tretmana ključno je dobro poznavanje mehanizama interakcije lasera s tkivom te različitih valnih duljina lasera, koje imaju potpuno različite učinke. Medicinski laseri djeluju prvenstveno putem fototermičkog i fotoakustičkog učinka.
Fototermički učinak podrazumijeva toplinski inducirane promjene u koži. Energija lasera pretvara se u toplinu, koja može razgraditi ožiljkasto tkivo i potaknuti rast novih kolagenskih vlakana. Ovaj proces pomaže zagladiti i učvrstiti kožu te poboljšati izgled ožiljka. Najviše koristimo fototermički učinak za terapiju crvenila, krvnih žila i uklanjanje različitih kožnih izraslina.
Fotoakustički učinak uključuje fizičke promjene u strukturi kože. Energija lasera izaziva snažnu vibraciju ciljnih kromofora u tkivu, što uzrokuje mikroskopska oštećenja u ožiljkastom tkivu i potiče prirodni proces obnove. To dovodi do remodeliranja tkiva, bolje organizacije kolagenskih vlakana i poboljšane teksture kože.
Ožiljci od samoozljeđivanja
Ožiljci nastali samoozljeđivanjem najčešće su plitki i ravni, ali ponekad mogu biti duboki i nepravilni. Ovi ožiljci odražavaju emocionalnu bol koja je dovela do ozljede. Zato ih u našem medicinskom centru tretiramo s najvećom diskrecijom i suosjećanjem. Svjesni smo da su takvi ožiljci trajan podsjetnik na bolnu prošlost i da je njihovo uklanjanje važan korak u procesu oporavka.
Ako su ožiljci plitki, moguće ih je vrlo uspješno tretirati i učiniti gotovo nevidljivima. Kod dubljih ožiljaka, nažalost, rezultati nisu uvijek stopostotni, ali uz upornost i ponavljanje terapija, moguće je znatno poboljšati izgled i ublažiti vidljivost.
Ožiljci na podlaktici zbog samoozljeđivanja
Terapija ožiljaka nastalih samoozljeđivanjem
Za terapiju ožiljaka nakon samoozljeđivanja najčešće se koristi ablativni laser, obično frakcionirani ablativni laser. Ablativni laseri djeluju tako da uklanjaju površinske slojeve kože, omogućujući da ih zamijeni nova, zdrava koža. Laserski snop emitira fokusiranu, koherentnu svjetlost koja isparava oštećeni površinski sloj kože. Ovim postupkom uklanja se ožiljkasto tkivo i potiče rast novih stanica kože i pravilno raspoređenih kolagenskih vlakana, što poboljšava izgled ožiljka.
Frakcionirani ablativni laseri predstavljaju napredni oblik laserske terapije. Oni stvaraju sitne mikroperforacije u koži, ostavljajući okolno tkivo netaknutim. Time se tretira samo dio oštećene kože, ali se mogu koristiti snažnije postavke i dublje prodiranje. Ovakav pristup osigurava bolji učinak na ožiljak, brže zacjeljivanje i kraći oporavak, ali je za optimalan rezultat potrebno više ponovljenih tretmana.
Svaka laserska terapija traje od nekoliko minuta do pola sata, ovisno o veličini tretiranog područja. Tretmani se ponavljaju svakih 4-8 tjedana, ovisno o području tretmana. Za značajno poboljšanje izgleda ožiljka obično je potrebno oko godinu dana redovitih tretmana, ponekad manje, ponekad više.
Nakon laserske terapije na koži se pojavljuju sitne točkaste krastice koje nestaju za nekoliko dana. Njega kože nakon tretmana ista je kao kod zacjeljivanja rane nakon ozljede ili operacije. Ako je ožiljak čvrst ili hipertrofičan, moguće je dodatno koristiti kortikosteroidne injekcije za njegovo omekšavanje.
Hipertrofični ožiljak prije (gore) i nakon injekcije kortikosteroida (dolje). Injekcija kortikosteroida omekšava ožiljak, čineći ga manje tvrdim, dok se pigmentacija ili crvenilo tretiraju laserom u sljedećim koracima.
Liječenje ožiljaka od samoozljeđivanja osjetljiv je proces koji zahtijeva specijaliziranu skrb i razumijevanje. Frakcionirani ablativni laseri, poput Fotona SP Dynamis, koji koristimo u medicinskom centru Dermatologija.si, pokazali su izvrsne rezultate u smanjenju vidljivosti ožiljaka. Ovakav tretman može značajno pomoći ljudima da se oslobode podsjetnika na prošlost i krenu dalje. Precizan odabir terapije ovisi o lokaciji, obliku i dubini ožiljaka, kao i tipu kože te individualnim ciljevima pacijenta. Iskusan dermatolog, specijaliziran za lasersku terapiju, može prilagoditi pristup kako bi se postigli najbolji mogući rezultati. Kombinacija medicinske stručnosti i suosjećajne skrbi može imati dubok utjecaj na fizičko i emocionalno zacjeljivanje, pomažući pacijentima da povrate samopouzdanje i unaprijede kvalitetu života.
Koja je najbolja krema protiv ožiljaka?
Nažalost, ne postoji univerzalno najbolja krema. Preporučujemo redovitu upotrebu masne ili silikonske kreme. Razlika u učinkovitosti između ovih krema nije toliko velika koliko su razlike u cijenama proizvoda dostupnih u trgovinama i ljekarnama.
Što je subcizija i dermalni filer?
Subcizija je metoda kojom se mehanički prekidaju ožiljkasta vlakna, posebno kod rolling scars ožiljaka nastalih nakon akni. Nakon razbijanja ožiljkastih priraslica, prostor se popunjava tkivnim filerom, čime se vraća izgubljeni volumen i poboljšava izgled kože. Shema postupka prikazana je na animaciji ispod.
Nedavno sam imao/la operaciju ili ozljedu. Kako mogu spriječiti nastanak ožiljaka?
Ožiljci su prirodni dio procesa zacjeljivanja kada je ozljeda dublja od granice između epiderme i dermisa. Pravilna postoperativna njega rane može značajno smanjiti vidljivost ožiljaka. Sljedeće mjere mogu pomoći u ubrzanju zacjeljivanja i minimiziranju ožiljaka nakon operacije ili ozljede.
Čišćenje rane
Rana mora biti čista. Svakodnevno je nježno operite blagim sapunom i vodom iz slavine, primjerice tijekom tuširanja. Ovo je ključno za smanjenje bakterijske kolonizacije i sprječavanje infekcije. Voda iz slavine sadrži neusporedivo manje bakterija nego površina rane i ne predstavlja rizik. Pitka voda iz vodovoda potpuno je sigurna i ne treba je prokuhavati. Sterilna otopina ili fiziološka otopina nisu nužne – važnije je temeljito isprati ranu nego koristiti sterilnu vodu. Ranu perite pažljivo, bez trljanja, dovoljno nježno da ne pogoršate ozljedu.
Njega rane
Nakon pranja, nanesite njegujuću mast poput Cicatridine, Bepanthena ili Aquaphora. Ove masti zadržavaju vlagu u rani, sprječavaju isušivanje i stvaranje tvrdih krasta. Suhe kraste usporavaju zacjeljivanje i mogu dovesti do izraženijih ožiljaka. Nemojte masirati ranu, samo nježno nanesite mast. Ako liječnik nije savjetovao drugačije, ne koristite antibiotske masti rutinski. Pokrijte ranu flasterom, gazom ili zavojem, koji mijenjajte svakodnevno nakon pranja kako bi rana ostala čista. Ako je preporučeno od strane liječnika, možete koristiti specijalne obloge (npr. hidrogel).
Zaštita od sunca
Dok rana nije potpuno zacijeljena, nemojte koristiti kremu za zaštitu od sunca, već prekrijte ranu flasterom, zavojem ili odjećom. Kada rana zacijeli i ostane mlada, ružičasta koža, potrebno ju je pažljivo zaštititi od sunca. Svježa koža izuzetno je osjetljiva i lako se oštećuje UV zračenjem. Za zaštitu koristite krema za sunčanje sa SPF 30 ili više i UVA zaštitom. To smanjuje crvenilo i hiperpigmentaciju te pomaže u bržem normaliziranju boje kože.
Masaža rane i smanjenje napetosti
Izbjegavajte istezanje rane, podizanje teških predmeta, savijanje, masažu ili bilo kakve pokrete koji uzrokuju napetost na tretiranom području. Mehanički stres može usporiti zacjeljivanje i povećati rizik od izraženijih ožiljaka. Nakon što se rana zatvori, preporučuje se nošenje SteriStrip traka (ljepljivi trakovi) 6-8 tjedana, postavljenih okomito na smjer rane. Ovi trakovi smanjuju napetost na koži i mogu pomoći u sprječavanju proširenih ožiljaka.
Ako unatoč pravilnoj njezi ostane vidljiv ožiljak, moguće ga je tretirati laserom ili drugim metodama, ovisno o potrebi.
Kako vam možemo pomoći u uklanjanju ožiljaka?
U medicinskom centru Dermatologija.si tretiramo ožiljke kombinacijom frakcioniranih i nefrakcioniranih lasera. Svaki ožiljak je jedinstven, pa prema potrebi koristimo i druge terapije, poput kortikosteroidnih injekcija, kemijskog pilinga, laserskog mikronidlinga, uz detaljne preporuke za njegu kože kod kuće.
Za tretman ožiljaka koristimo napredne medicinske lasere, uključujući:
– Fotona SP Dynamis (2940 nm i 1064 nm)
– Nordlys (1550 nm)
– Q-switchani frakcionirani neablativni laser Fotona StarWalker
Ova kombinacija tehnologija omogućuje prilagođeni pristup svakoj vrsti ožiljka i najbolje moguće rezultate.
Zahvate izvode naše liječnice s dugogodišnjim iskustvom u manjoj kirurgiji kože i estetskom laserskom uklanjanju kožnih promjena.