Crvenilo na licu i kapilare

Crvenilo na licu je čest dermatološki problem koji može nastati iz različitih razloga. Liječenje je u većini slučajeva vrlo uspješno, ali ga je potrebno prilagoditi uzroku.

 

Rdečica in zardevanje v stresni situaciji

 

Zašto imam crveno lice?

Crvenilo na licu nastaje zbog proširenih krvnih žila (vazodilatacije). Kada se poveća protok krvi u koži i poveća količina krvi u njoj, koža poprima ružičastu ili crvenu nijansu. Vazodilatacija kože osnovni je način hlađenja tijela: ako se unutarnja temperatura tijela previše poveća, tijelo preusmjerava krv u kožu kako bi oslobodilo toplinu u okolinu. Vazodilataciju potiču različiti čimbenici koji uzrokuju pregrijavanje tijela: vruća okolina, povišena tjelesna temperatura zbog bolesti ili fizičkog napora. Također, alkohol, određene vrste hrane i neki lijekovi šire krvne žile ispod kože i uzrokuju crvenilo. Vazodilatacija može biti psihogena, primjerice zbog neugodne situacije, ili hormonska, poput one u menopauzi. Neki su ljudi izrazito skloni crvenilu lica zbog preosjetljivosti krvnih žila u koži, što s vremenom može dovesti do trajnog crvenila. Iako rijetko, crvenilo lica može biti znak ozbiljne tjelesne bolesti, poput autoimunih bolesti vezivnog tkiva ili raka.

Koža može postati crvena i zbog upale. Upala je imunološki odgovor tijela na iritanse, alergene, infekcije ili druge bolesti. Upala uzrokuje crvenilo i oticanje, zahvaćena koža može biti toplija ili čak vruća te ponekad bolna ili svrbljiva. Kronična upala može dovesti do trajnog crvenila i oštećenja kože.

Oštećenja kože uzrokovana ultraljubičastim (UV) zračenjem sunca i solarija nastaju zbog izravnog oštećenja stanica kože i krvnih žila. Akutna opeklina od sunca izaziva trenutno crvenilo i tešku upalu, dok dugotrajno izlaganje suncu može dovesti do trajnog crvenila na licu, vratu i dekolteu zbog promjena u strukturi kože. Često se pojavljuju i vidljivo proširene kapilare (teleangiektazije), osobito na nosu i obrazima.

 


 

Peckanje kože na licu

U dermatološkoj praksi najčešće susrećemo osjećaj peckanja kože kod dva problema: kod osjetljive kože i kod žena koje eksperimentiraju s kozmetikom. Problem su preporuke s društvenih mreža, gdje svaka djevojka koja ima pet minuta vremena dijeli savjete o njezi kože, promovirajući složene 7-stupanjske metode čišćenja i 45-stupanjske rutine njege koje više koriste budžetu proizvođača nego koži. Osjećaj peckanja uz crvenilo obično ukazuje na iritaciju, dok svrbež češće upućuje na alergijsku reakciju. Peckanje i osjećaj vruće kože mogu pratiti crvenilo i bez drugog uzroka, ali kod peckanja kože često postoji problem s njegom – odnosno, korištena njega nije prikladna za osjetljivu kožu.

 

Zardevanje ukrepi

Ako vas peče koža lica, možete si pokušati pomoći na sljedeći način:

Prvo prestanite koristiti svu kozmetiku, osobito aktivne sastojke poput kiselina i retinoida – prekid na nekoliko dana neće štetiti vašoj anti-aging rutini. Za umivanje koristite samo vodu; ako ne možete bez pudera ili podloge, uklonite je blagim čistačem tipa sindet (sintetički sapun). Posebno izbjegavajte biljne, domaće i mirisne kozmetičke proizvode. Za njegu koristite isključivo jedan proizvod, primjerice Bepanthen mast (napomena: mast, a ne krema! I osobito ne krema Bepanthen Plus!!) ili kremu iz ljekarne namijenjenu osjetljivoj koži, bez dodataka i bez zaštitnog faktora.

Osjećaj pečenja možete ublažiti hladnim oblozima. Ne trebate fiziološku otopinu niti prokuhanu vodu – čistu gazu, ručnik ili krpicu namočite hladnom vodom iz pipe, dobro ocijedite da ne kapa i stavite na lice. Kad se ugrije, ponovno je rashladite vodom. Ponavljajte više puta prema potrebi. Nakon obloga uvijek nanesite njegujuću kremu. Ako vam ništa ne pomaže, posjetite dermatologa. Iako rijetko, peckanje kože lica može biti popratni simptom ozbiljnih bolesti.

 

Kako se dijagnosticira i liječi crvenilo lica

Prvi korak je postavljanje dijagnoze, jer se pristup liječenju uvelike razlikuje ovisno o uzroku. Specijalist dermatolog će vas tijekom pregleda najprije ispitati o vašim tegobama i općem zdravstvenom stanju (ako uzimate lijekove, donesite popis sa sobom). Nakon toga dermatolog pregledava kožu i postavlja kliničku dijagnozu. Ako je potrebno – što je rijetko – može zatražiti dodatne pretrage poput biopsije kože ili mikrobiološkog brisa, a vrlo rijetko i krvne ili slikovne pretrage.

Ako je moguće, liječi se osnovni uzrok problema. Mnoge upalne bolesti kože uzrokuju crvenilo, pri čemu su rozacea i seboroični dermatitis najčešći. No, rozacea nije jedina kožna bolest koja može uzrokovati crvenilo. Ako imate dugotrajno ili neobično crvenilo lica, preporučujemo pregled kod dermatologa.

 

      • Alergije se manifestiraju crvenilom i svrbežom.

      • Peckajuće crvenilo obično je posljedica iritacije kože.

      • Infekcije kože često uzrokuju crvenilo i otekline.

      • Sistemske bolesti vezivnog tkiva poput lupusa ili dermatomiozitisa također mogu izazvati crvenilo lica.

    • Bolesti srca i određeni tumori mogu se manifestirati crvenilom lica, što zahtijeva hitnu liječničku obradu.

Nakon postavljanja dijagnoze dermatolog planira terapiju. Kod kožnih bolesti terapija uključuje lokalne ili sistemske lijekove, laserske tretmane ili druge medicinske uređaje te savjete za pravilnu njegu i zaštitu kože.

 

Rdečica na obrazu kapilare laserska terapija

 

Crvenilo lica: kako ga ukloniti laserom

Laseri su izvrsno rješenje za uklanjanje crvenila lica koje nastaje zbog trajno proširenih kapilara, primjerice kod rozacee, dugotrajnog crvenjenja ili fotostarenja.

Laser emitira svjetlost jedne specifične valne duljine, koja se selektivno apsorbira u ciljanoj strukturi (kromatoforima). Cilj pri laserskom tretmanu kapilara i crvenila je hemoglobin u krvi. Što je cilj veći i intenzivnije obojen, to je laserski tretman učinkovitiji.

U tkivu u kojem nema cilja, laser se ne apsorbira, što ga čini sigurnim za okolnu kožu.

Zbog toga laser nije idealno rješenje za povremeno crvenilo – ako u trenutku tretmana crvenilo nije prisutno, nema cilja za lasersko djelovanje. Međutim, laser može ublažiti upalu, primjerice kod rozacee i akni.

Najkorisniji laseri i svjetlosni uređaji za terapiju kapilara i crvenila lica

Zeleni laser – KTP

KTP laser emitira zelenu svjetlost valne duljine 532 nm i koristi se za tretiranje površinskih krvnih žila i pigmentacija. Zelena svjetlost se izvrsno apsorbira u hemoglobinu, što dovodi do koagulacije krvnih žila i smanjenja crvenila na licu. Nedostatak zelene svjetlosti je njena plitka penetracija u kožu, zbog čega se KTP laserom mogu tretirati samo najpovršinskije kapilare i pigmentacije. U medicinskom centru Dermatologija.si koristimo dugi puls 532 nm lasera Fotona StarWalker za terapiju crvenila i kapilara.

 

Rdečica na obrazu, kapilare na obrazu
Crvenilo i kapilare na licu nakon dvije laserske terapije

Pulsni bojani laser (PDL)

Žuta svjetlost (585–595 nm) vrlo je učinkovita za tretiranje crvenih ciljeva. Odlično se apsorbira u hemoglobinu krvnih žila, što uzrokuje njihovo zagrijavanje, skupljanje i postupno nestajanje. Ovaj laser selektivno cilja krvne žile uz minimalno oštećenje okolnih tkiva. Ograničenje žutih lasera je njihova srednja dubina prodiranja u tkivo, zbog čega s njima nije moguće tretirati veće i dublje krvne žile.

Nd:YAG laser

Nd:YAG laser radi na dužoj valnoj duljini (1064 nm) i prodire najdublje u kožu od svih medicinskih lasera. Njime možemo tretirati i ukloniti duboke krvne žile, odnosno sve žile vidljive na koži. Laserska svjetlost uzrokuje termičku koagulaciju krvnih žila, što dovodi do njihovog postupnog apsorbiranja u tijelo. Ovaj laser je posebno učinkovit za veće i dublje krvne žile. Nd:YAG laser je svestran i koristan za brojne druge indikacije. U medicinskom centru Dermatologija.si jedan je od najčešće korištenih uređaja, zbog čega imamo čak tri Nd:YAG lasera: Fotona SP Dynamis, StarWalker i AvalancheLase. Crvenilo na licu koje je posljedica površinskih i sitnih kapilara često zahtijeva kombinirani pristup, pa uz Nd:YAG koristimo i druge laserske sustave.

 

Kapilare na nosu laser
Kapilare na nosu prije i odmah nakon laserske terapije

Intenzivna pulsirajuća svjetlost – IPL

IPL nije laser, već širokospektralni i vrlo svestran uređaj za tretiranje crvenila lica, površinskih pigmentacija i poboljšanje izgleda kože. IPL selektivnom fototermolizom cilja i melanin i hemoglobin. Svjetlosna energija se nakon apsorpcije pretvara u toplinu koja razgrađuje pigment i krvne žile koje uzrokuju crvenilo. Upotreba više valnih duljina omogućuje da se IPL učinkovito koristi za kombinirane probleme kože, poput površinskih pigmentacija i površinskog crvenila na licu. Ograničenje IPL-a je njegova plitka penetracija, zbog čega je učinkovit samo za najpovršinskije promjene. Pogodan je samo za svijetle tipove kože. Kod tamnijih fototipova (koža koja brzo tamni) postoji rizik od komplikacija poput opeklina i trajnih hiper- ili hipopigmentacija. Također, tretman IPL-om općenito je neugodiniji od laserskog, ali se brže izvodi jer su kontaktne površine obično veće.

 

Kako se izvodi lasersko uklanjanje crvenila i krvnih žila

Prije početka laserske ili svjetlosne terapije obavljamo konzultacije kako bismo procijenili o kakvom se stanju radi i koliko je crvenilo na licu duboko ili površinsko. Razgovaramo o tome je li laser uopće prikladan, o očekivanim rezultatima i broju tretmana. Savjetujemo i druge mjere, poput njege prije i nakon zahvata, kao i moguće dodatne ili alternativne terapije, poput lijekova. Kod upalnih stanja, primjerice aktivne rozacee, najbolji rezultati postižu se kombinacijom lasera i lijekova. Laserski tretmani za crvenilo i kapilare općenito su sigurniji i manje neugodni ako koža nije preplanula. Stoga vam preporučujemo zaštitu od sunca prije laserske terapije.

Terapije možemo provoditi tijekom cijele godine, a ne samo zimi, ali važno je da koža nije preplanula i da se nakon laserskog tretmana ne izlaže intenzivnom suncu. Ako je moguće, dođite na tretman bez šminke – čak i bez maskare, jer tijekom zahvata oči štitimo malim, prilagođenim metalnim naočalama, a maskara može smetati.

Sam laserski tretman traje između 5 i 20 minuta. Svaki laserski puls osjeti se kao blagi udarac gumicom. Tijekom tretmana kožu hladimo hladnim zrakom i/ili raspršivačem vode, koji je ugrađen u laserski sustav. Nakon tretmana, kožu umirujemo hladnim oblogom ili maskom. Kod određenih tretmana dodatno koristimo LED svjetlo za smirivanje kože (ono ne boli, samo ležite pod lampom).

Kako se odvija oporavak i kakva je njega nakon laserskog uklanjanja crvenila i krvnih žila

Nakon terapije, koža može lagano peckati, biti crvena i/ili otečena, a ponekad se mogu pojaviti i modrice, ovisno o postavkama lasera. Ti simptomi obično traju dan ili dva, rjeđe dulje. Duljina oporavka ovisi i o lokaciji tretiranog područja – koža lica se oporavlja mnogo brže nego koža na nogama. Što je tretirano područje niže na tijelu, to dulje traje oporavak.

Odmah nakon laserske terapije možete koristiti šminku. Možete ponijeti vlastite proizvode sa sobom, no u našem centru imamo široku paletu pudera i korektora koje naši pacijenti mogu koristiti nakon tretmana. U danima i tjednima nakon laserskog tretmana nužno je dosljedno se štititi od sunca.

Laserske tretmane za uklanjanje crvenila i kapilara možemo ponavljati najviše svaka dva tjedna, a razmak između tretmana može biti i dulji. Određene procese nije moguće ubrzati – koža mora imati dovoljno vremena za oporavak prije nego što je ponovno podvrgnemo visokoenergijskom tretmanu.

Liječenje crvenila lica i kapilara u medicinskom centru Dermatologija.si Ljubljana

 

 

Koristimo kombinaciju tri različita lasera, što nam omogućuje tretiranje crvenila različitih dubina, veličina i uzroka. Učinci su izvrsni kod trajnog (stalno vidljivog) crvenila i kapilara na licu, kao i kod proširenih krvnih žila (kapilara, teleangiektazija) i drugih vaskularnih (=crvenih) promjena na tijelu. Većina pacijenata treba 2–4 tretmana. Naše iskusne liječnice specijalistice i laserske terapeutkinje pomoći će vam postići optimalne rezultate.


 

Lasersko uklanjanje crvenila na licu i kapilara – cijena


Cijena laserskog uklanjanja crvenila na licu i vaskularnih promjena dostupna je u cjeniku.