Akne: dermatolog može pomoći

Akne ili “prištići” jedna su od najčešćih kožnih bolesti. S njima se susreće gotovo svaki adolescent, a nisu rijetke ni u odrasloj dobi. Nažalost, često je rašireno mišljenje da se akne ne mogu liječiti, što je posljedica slabe učinkovitosti krema dostupnih u slobodnoj prodaji i različitih “tretmana” u kozmetičkim salonima. Suvremeno liječenje akni pod vodstvom dermatologa izuzetno je učinkovitone postoje akne koje dermatolog ne može kontrolirati.

akne zdravljenje aken prej potem

Akne na licu prije i nakon 5 mjeseci liječenja u medicinskom centru Dermatologija.si.

Akne nisu samo kozmetički problem, već bolest kože

Iako nisu životno opasne i mogu same nestati nakon nekoliko godina, često uzrokuju ozbiljne emocionalne tegobe. Istraživanja su pokazala da mnogi pacijenti s aknama pate od niskog samopouzdanja ili čak depresije, koja u nekim slučajevima može dovesti do suicidalnih misli. To je posebno šteta jer su akne za dermatologa relativno jednostavna bolest, koju se može učinkovito i potpuno kontrolirati.

Kod akni su na koži vidljivi miteseri ili komedoni, crvene i gnojne upalne promjene. U težim oblicima prisutne su veće potkožne kvrge koje mogu biti vrlo bolne. Promjene se javljaju na licu, ali i na prsima, leđima, nadlakticama i stražnjici. Na njihov nastanak utječu brojni faktori – hormoni, lučenje sebuma, keratinizacija kože i bakterije. Ovi čimbenici uzrokuju začepljenje folikula dlake i karakterističnu upalu. Akne se najčešće pojavljuju u pubertetu i s vremenom prolaze, no kod mnogih se nastavljaju i u odrasloj dobi.

Akne mogu ostaviti pigmentacijske promjene ili čak trajne ožiljke, čak i kada osip nije izrazit. Pravovremenim liječenjem to se može spriječiti. Nikada nije prekasno za liječenje, ali što ranije započne, to su rezultati bolji.

Akne dermatolog može potpuno kontrolirati

Liječenje akni uvijek mora biti individualno prilagođeno. Dermatološki pregled za akne odvija se tako da dermatolog predstavi mogućnosti liječenja, a zatim zajedno s pacijentom, odnosno roditeljima ako se radi o djetetu, odabere najbolju opciju. Blage akne mogu se liječiti kremama, laserom i kemijskim pilingom, dok kod umjerenih do teških oblika ove metode nisu dovoljno učinkovite, pa se preporučuje liječenje tabletama. One su vrlo učinkovite i, uz nadzor dermatologa, izuzetno sigurne, s rijetkim nuspojavama. Konačnu odluku o terapiji uvijek donosi pacijent na temelju koristi, rizika i praktičnosti liječenja.

Mnogi adolescenti zbog nelagode ne priznaju koliko ih akne zapravo smetaju, a kod nekih je potrebno razgovor pokrenuti više puta. Roditeljima tinejdžera s aknama savjetujemo da pruže podršku i pomognu svom djetetu tako što će ga dovesti na dermatološki pregled i omogućiti da dermatolog učinkovito liječi njegove akne.

zdravljenje aken roaccutane retitren izotretinoin

Tijek liječenja akni sistemskom terapijom (objavljeno uz dopuštenje naše pacijentice). Gore: umjereno teške papulozne i komedonske akne prije terapije, u sredini: poboljšanje tijekom terapije, dolje: potpuno čista koža bez akni na kraju terapije.

Naši rezultati: liječenje akni – slike

Liječenje akni jedna je od naših najčešćih usluga. Pogledajte naše rezultate u galeriji slika.

Što su akne i zašto nastaju?

Akne su kožna bolest koja se u pubertetu javlja kod gotovo svake osobe. Kod većine se prve promjene na koži pojavljuju između 10. i 12. godine, dostižu vrhunac oko 18. godine, a zatim se obično spontano smiruju u drugoj polovici dvadesetih godina. Međutim, kod mnogih ljudi, osobito žena, akne mogu potrajati i nakon 30. ili čak 40. godine života. Jednako su česte kod oba spola, ali teži oblici akni češće se viđaju kod mladića. Sklonost aknama može biti nasljedna – teži oblik akni očekujemo kod djece čiji su roditelji također imali ozbiljne akne. Suprotno uvriježenom mišljenju, akne nisu posljedica loše prehrane niti nedostatka higijene.

Na razvoj akni utječe više čimbenika:

  • pojačano lučenje sebuma pod utjecajem spolnih hormona
  • poremećaj keratinizacije – mrtve stanice kože začepljuju folikul dlake, sprječavajući istjecanje sebuma
  • prekomjerno razmnožavanje bakterija, posebno Propionibacterium acnes
  • prateća upala.

Nakon akni na koži mogu ostati vidljive posljedice, poput hiperpigmentacija i ožiljaka. Važno je znati da akne nisu samo prolazna neugodnost adolescentnog razdoblja, već mogu potrajati duboko u odrasloj dobi i ostaviti trajne promjene na koži.

Akne su jedna od bolesti s velikim psihološkim utjecajem, jer čak i osobe s relativno blagim promjenama mogu trpjeti ozbiljne emocionalne posljedice. Suvremenim metodama akne se mogu potpuno kontrolirati, stoga je važno pravovremeno potražiti stručnu pomoć i započeti liječenje.

Kako dermatolog liječi akne – koja se terapija koristi i kako djeluje?

Za liječenje akni koristi se kombinacija aktivnih sastojaka koji djeluju na temeljne procese koji uzrokuju akne:

  • Keratolitici uklanjaju mrtve stanice kože i pomažu u odčepljivanju pora. Primjer keratolitika je salicilna kiselina, koja se nalazi u mnogim proizvodima za njegu kože. Azelainska kiselina, voćne kiseline i retinoidi također imaju keratolitički učinak.
  • Seboregulatori smanjuju lučenje sebuma i nastanak novih akni. Lokalni pripravci poput azelainske kiseline i retinoida mogu biti učinkoviti kod blažih problema s masnom kožom i aknama. Najmoćniji seboregulator je izotretinoin (Roaccutane, Retitren, Accutane), koji se koristi u obliku kapsula ili tableta. U našoj ordinaciji obično ga propisujemo u niskoj dozi, a to je i jedini lijek koji trajno regulira prekomjerno mašćenje kose i vlasišta, što može biti veliki problem kod nekih pacijenata.
  • Antimikrobni agensi smanjuju broj prekomjerno razmnoženih bakterija i gljivica na zahvaćenoj koži. U terapiji akni koriste se lokalni antibiotici (1% klindamicin otopina, eritromicin ili fusidna kiselina). Ponekad se primjenjuje i sistemski antibiotik doksiciklin, koji kod akni djeluje prvenstveno protuupalno, a ne toliko zbog antibakterijskog učinka.
  • Protuupalni sastojci smanjuju upalu i crvenilo te pomažu u “isušivanju” svježih upalnih promjena.
  • Prevencija dugoročnih posljedica također je važan dio liječenja akni, kako bi se spriječile hiperpigmentacije i trajni ožiljci.

Pravovremeno i pravilno liječenje akni može spriječiti trajne posljedice na koži, stoga je ključno što ranije potražiti stručnu pomoć dermatologa.

Kako higijena i prehrana utječu na akne?

Akne nisu povezane s (ne)čistoćom kože. Pretjerano čišćenje i njega ne samo da ne pomažu, već mogu dodatno pogoršati akne. Dovoljno je umivanje kože dvaput dnevno sapunom ili sredstvom namijenjenim koži s aknama. Pacijentima savjetujemo da ne istiskuju niti ne grebu akne, jer to može uzrokovati ožiljke i pogoršati stanje. Trenutno nema znanstvenih dokaza da bilo koja dijeta pomaže u liječenju akni. Međutim, dokazano je da mlijeko i mliječni proizvodi mogu pogoršati akne, ali to ne vrijedi za sve ljude. Što se tiče čokolade, koja se često povezuje s aknama, nema dokaza da uzrokuje ili pogoršava stanje. Prehrambene dodatke ne preporučujemo, jer nisu dokazano učinkoviti u liječenju akni.

Koja su glavna pravila liječenja akni koja preporučuje dermatolog?

  • Pravilna njega kože uz korištenje odgovarajućih proizvoda jedan je od ključnih koraka u liječenju akni, stoga je važno konzultirati se s liječnikom ili ljekarnikom. Pretjerano pranje ili upotreba preagresivnih sredstava može dodatno isušiti i oštetiti kožu. Također, nikada ne treba istiskivati ili grebati akne, jer to može pogoršati stanje i dovesti do trajnih ožiljaka.
  • Akne nisu uzrokovane lošom prehranom i ne mogu se izliječiti dijetom.
  • Akne ne uzrokuje prljavština. Ni najintenzivnijom higijenom i njegom ne možemo ih izliječiti sami.
  • Liječenje akni zahtijeva strpljenje i upornost. Rezultati neće biti vidljivi odmah – uspješnost terapije obično procjenjujemo nakon tri mjeseca redovite primjene.
  • Suvremenim liječenjem moguće je uspješno kontrolirati sve oblike akni. Važno je potražiti pomoć na vrijeme, jer se blage akne lakše liječe od težih oblika. Pravovremena terapija također sprječava trajne posljedice na koži koje bi mogle ostati cijeli život.

Koje su glavne pogreške u njezi kože s aknama?

Pravilna njega kože s aknama nije uvijek intuitivna, a pogreške su česte, neke čak i štetne. Dobronamjerni savjeti često mogu nenamjerno naštetiti, posebno tinejdžerima, kada ih rodbina i dalje uvjerava da su akne posljedica loše higijene ili konzumacije čokolade. Na ovoj poveznici možete pročitati članak o najčešćim pogreškama u njezi kože s aknama.

mozolji akne na obrazu zdravljenje aken prej potemmozolji akne na obrazu zdravljenje aken prej potem

Naš pacijent prije terapije i nakon 3 mjeseca terapije

Pročitajte još:

Dermatološki pregled za akne – kako vam možemo pomoći

Naručite se

Medicinski centar Dermatologija.si specijaliziran je za liječenje akni. Naše stručne suradnice imaju dugogodišnje iskustvo i izvanredne rezultate na ovom području, što možete vidjeti u galeriji rezultata. Temelj uspješnog liječenja akni je individualno prilagođena terapija, zbog čega je najvažniji dio procesa detaljan razgovor i predstavljanje svih mogućnosti liječenja, kako bi pacijent mogao donijeti informiranu odluku.