Sunčane opekline postaju vidljive nekoliko sati nakon prekomjernog izlaganja suncu, a najjače simptome dostižu unutar 24 sata. Mjere za ublažavanje opeklina potrebno je poduzeti što prije! Prvi korak je odmah se skloniti sa sunca, najbolje u zatvoren prostor.

Kako postupiti kod sunčanih opeklina?

Hlađenje opečene kože

Bol i peckanje možete ublažiti hladnom vodom, najbolje pod tušem ili kupanjem. Nakon tuširanja kožu nježno osušite, ali neka ostane blago vlažna, a zatim odmah nanesite hidratantnu kremu, koja pomaže zadržati vlagu u koži.

Kožu možete dodatno hladiti hladnim gel oblozima ili ledom, ali nikada ne stavljajte led izravno na kožu, jer može izazvati ozebline. Led ili zamrznuti gel oblog uvijek zamotajte u tkaninu, poput čiste kuhinjske krpe ili tanke ručnike.

Krema za sunčane opekline – ne jogurt!

Koristite hidratantnu kremu namijenjenu ublažavanju sunčanih opeklina, koju možete nabaviti bez recepta u ljekarni. Ako je nemate, upotrijebite kremu ili gel s alojom ili bilo koju drugu kremu bez dezinficijensa, koji mogu iritirati kožu i izazvati alergijske reakcije. Nemojte koristiti jogurt ili limunov sok! Kiselina koju sadrže može dodatno nadražiti kožu. Ne koristite ulja, jer ne hlape s kože i ne hlade je tako učinkovito kao kreme koje sadrže vodu.

Ublažavanje upale od sunčane opekline

Čim prije uzmite aspirin ili drugi nesteroidni protuupalni lijek (npr. ibuprofen), koji pomaže smanjiti upalu, oticanje, crvenilo i bol. Pijte dovoljno tekućine kako biste spriječili dehidraciju, jer sunčane opekline ubrzavaju gubitak vode iz tijela.

Mjehurići od sunčane opekline

Ako se na koži pojave mjehurići, možete ih probušiti sterilnom ili dezinficiranom iglom, ali nemojte uklanjati pokrov mjehura – nježno ga pritisnite natrag na kožu i zaštitite. Tretirajte kožu prema ranije opisanim smjernicama. Ako mjehurići pokrivaju veće površine, primjerice cijela leđa, potražite liječničku pomoć. Mjehurići su znak opekline drugog stupnja, ozbiljnijeg oštećenja kože i dugoročni čimbenik rizika za melanom.

Kada je potrebno potražiti liječničku pomoć zbog sunčanih opeklina?

Sunčane opekline su, nažalost, česte, ali su većinom blage do umjerene i prolaze bez potrebe za liječničkom intervencijom. Ne odlazite na hitnu pomoć bez razloga. Osoba s opeklinama treba piti puno tekućine kako bi se spriječila dehidracija.

Liječničku pomoć potrebno je hitno potražiti u slučaju ozbiljne dehidracije, koju nije moguće nadoknaditi pijenjem tekućine, te kod simptoma toplinskog udara (“sunčanice”) – ako se opečena osoba osjeća izrazito loše, ima zimicu, vrućicu, suh jezik, jaku glavobolju, grčeve, poremećaje svijesti, neobično je pospana, omamljenа, povraća ili je dezorijentirana (ne zna gdje se nalazi, što se događa itd.).

Djeca su mnogo osjetljivija na komplikacije i dehidraciju uzrokovanu opeklinama od sunca, stoga ih treba pažljivo zaštititi od sunčevih zraka i ne odgađati odlazak liječniku ako dijete pokazuje znakove dehidracije ili neuobičajeno ponašanje.

Koliko dugo traju sunčane opekline?

Dok se opečena koža postupno obnavlja, potrebno ju je pažljivo štititi od sunca odjećom i redovitim nanošenjem hidratantne kreme. Koža na opečenim dijelovima može se perutati tjednima i ostati osjetljivija na sunce. Sunčane opekline mogu ostaviti neujednačenu pigmentaciju, koja može biti trajna.

Sunčana opeklina znak je oštećenja kože uzrokovanog ultraljubičastim (UV) zračenjem. Iako prolazi u roku nekoliko dana, posljedice su trajne. UV-zračenje je kancerogeno i može uzrokovati rak kože. Osim toga, ubrzava starenje kože. Što je koža svjetlija i češće izložena suncu, veći je rizik od raka i intenzivniji će biti znakovi starenja. Dermatolozi preporučuju redovitu i dosljednu zaštitu od sunca.

I da biste znali za ubuduće …

Što je zapravo sunčana opeklina?

Sunčana opeklina je upalna reakcija nastala zbog oštećenja izazvanih ultraljubičastim (UV) zrakama. Zbog ovog upalnog procesa koža postaje crvena, natečena, peče i boli. U težim slučajevima mogu se pojaviti mjehurići. Nekoliko dana nakon opekline koža se počinje perutati.

Što je preplanulost?

Melanin je pigment koji daje boju koži i pomaže joj u zaštiti od UV-zračenja. Preplanulost je obrambeni mehanizam tijela, kojim se koža pokušava zaštititi od daljnjih oštećenja izazvanih UV-zrakama. Koliko će koža potamniti, genetski je određeno. Osobe svjetlije puti slabije tamne i češće dobiju sunčane opekline. Međutim, važno je znati da sunce može izazvati opekline kod svakoga, uključujući osobe s tamnijom kožom, jer sve ovisi o količini izloženosti UV-zračenju.

Kako provjeriti jačinu sunčevog zračenja?

UV-indeks možete provjeriti u vremenskoj aplikaciji na svakom pametnom telefonu. Ako je UV-indeks viši od tri, potrebno je koristiti zaštitu od sunca, jer inače nezaštićena koža može brže i jače izgorjeti. Ako je UV-indeks šest ili više, preporučuje se ostanak u zatvorenom prostoru ili barem u hladu.

Nemojte se zavarati oblacima koji prekrivaju sunce – vaša koža je i dalje izložena UV-zračenju. Do 50 % UV-zraka može prodrijeti kroz oblake, povećavajući rizik od opeklina.

Naručite se