Prekomjerna dlakavost, stručno nazvana hipertrihoza, stanje je koje karakterizira abnormalan rast dlačica po tijelu. Ovo stanje može se pojaviti u različitim oblicima i može zahvatiti oba spola. Hipertrihoza je širok pojam koji obuhvaća brojne različite uzorke i oblike prekomjernog rasta dlačica.

Često se pojam “hipertrihoza” pogrešno koristi kao sinonim za hirsutizam, koji je daleko najčešći, ali ni izdaleka jedini oblik prekomjerne dlakavosti. Za razliku od hirsutizma, hipertrihoza ne slijedi određeni uzorak, a njezin intenzitet može znatno varirati, od blage do izražene dlakavosti. Hipertrihoza može biti kongenitalna (prisutan već pri rođenju) ili se može razviti kasnije u životu zbog različitih uzroka, osobito lijekova, metaboličkih poremećaja ili kao znak drugih zdravstvenih problema, poput hormonalno aktivnih tumora.

Hirsutizam: specifičan oblik prekomjerne dlakavosti kod žena

Hirsutizam je poseban oblik prekomjerne dlakavosti koji se javlja isključivo kod žena i podrazumijeva rast dlačica prema muškom uzorku. Najčešće zahvaća područja poput gornje usne, brade, područja oko bradavica, ispod pupka i unutarnje strane bedara. Hirsutizam se javlja u različitim stupnjevima, koji se ocjenjuju prema Ferriman-Gallwey ljestvici.

Lestvica Ferriman-Gallwey za ocenjevanje prekomerne poraščenosti (hirsutizma) pri ženskah

Ljestvica Ferriman-Gallwey za procjenu pretjerane dlakavosti (hirsutizma) kod žena

Iako se hirsutizam često naziva “hipertrihozom”, hirsutizam je samo jedna vrsta hipertrihoze i prvenstveno je povezan s povećanim androgenim učinkom, pri čemu su stanice folikula dlake osjetljivije na androgene hormone. Zanimljivo je da su razine androgenih hormona u krvi često normalne. Važno je utvrditi pojavljuje li se hirsutizam samostalno ili u kombinaciji s drugim simptomima, primjerice znakovima virilizacije, što podrazumijeva opću transformaciju ženskog tijela u muški smjer – hipertrofiju mišića i klitorisa, dublji glas, smanjenje grudi i maternice te izostanak menstruacije.

Prekomjerna dlakavost najprije zahtijeva dijagnozu

Za učinkovito upravljanje hipertrihozom i hirsutizmom ključno je postaviti točnu dijagnozu. Cjelovit pristup uključuje detaljnu anamnezu (razgovor s pacijentom), pri čemu se fokusira na početak i napredovanje simptoma, moguće druge zdravstvene probleme, uzimanje lijekova i obiteljsku anamnezu, budući da je stanje često nasljedno. Prilikom pregleda procjenjuje se raspored dlaka, njihova debljina te prisutnost znakova virilizacije i drugih povezanih sistemskih ili kožnih problema, poput akni ili pretjeranog lučenja sebuma (seboreje). Laboratorijske pretrage, uključujući mjerenje razine hormona, potrebne su ako postoji sumnja na endokrine poremećaje.

Prilagodba terapije individualnim potrebama

Liječenje hipertrihoze i hirsutizma mora biti individualizirano, uzimajući u obzir vrstu i opseg stanja, kao i pacijentove preferencije i životni stil. U nekim slučajevima potrebna je hormonska terapija za kontrolu osnovnih uzroka. Liječnik specijalist koji se bavi ovim poremećajima i vodi liječenje je endokrinolog. Kod svih vrsta hipertrihoze, uključujući i hirsutizam, važnu ulogu ima uklanjanje dlačica, koje se može provoditi različitim metodama. Najdugotrajnija opcija je lasersko uklanjanje dlačica. Epilacija podrazumijeva potpuno uklanjanje dlake s korijenom (npr. čupanjem), dok se kod depilacije uklanja samo vidljivi dio dlake (npr. brijanjem).

Epilacija dlak na golenih z voskom

Epilacija voskom

Na područje s kojeg želimo ukloniti dlačice nanosi se zagrijani tekući vosak. Kada se ohladi i stvrdne, uklanja se s kože brzim potezom, čime se dlačice zarobljene u vosku iščupaju iz korijena. Prednost ove metode je što je relativno jeftina, brza i omogućuje da tretirano područje ostane bez dlačica 2-4 tjedna. Nedostatak je bolnost postupka, a moguće komplikacije uključuju infekciju, upalu, hiperpigmentaciju ili ožiljke.

Folikulitis in hiperpigmentacije zaradi vraščanja dlak po depilaciji

Hiperpigmentacije zbog uraslih dlačica nakon depilacije čupanjem (vosak, epilator)

Brijanje

Brijanjem se mehanički i privremeno uklanjaju dlačice. Ova metoda je brza, jednostavna i bezbolna, ali rezultat je vrlo kratkotrajan. Dlačice koje izrastu nakon brijanja imaju odrezan vrh, zbog čega se mogu činiti debljima, no suprotno uvriježenom mišljenju, brijanje ne ubrzava rast dlačica niti ih čini jačima. Nakon brijanja često se javlja folikulitis (bakterijska upala folikula dlačica), osobito u bikini zoni, zbog čega je važno održavati higijenu kože i pribora za brijanje, kao i dezinficirati kožu nakon tretmana.

Folikulitis po britju

Tipična upala – folikulitis – nakon brijanja

Dermaplaning

Pahuljaste sitne dlačice na licu, zajedno s odumrlim površinskim stanicama epiderme, mogu se ukloniti postupkom zvanim dermaplaning. Tijekom tretmana terapeutkinja posebnim alatom sličnim skalpelu, pod kutom od 45 stupnjeva, nježno klizi po suhoj površini kože te uklanja dlačice i oljušteni epitel. Postupak se ponavlja svakih 3-4 tjedna.

Kemijska depilacija

Tioglikolati su aktivne tvari koje hidroliziraju disulfidne mostove (kemijske veze) između cisteinskih molekula u dlaci. Pripravci za kemijsku depilaciju široko su dostupni, najčešće u obliku krema. Nakon nanošenja depilacijske kreme potrebno je pričekati određeno vrijeme, a zatim se dlačice jednostavno obrišu s kože. Učinak kemijske depilacije obično traje tjedan do dva, no tioglikolati slabije djeluju na deblje dlačice.

Elektroliza i termoliza

Kod elektrolize u dlačnom folikulu nastaje natrijev hidroksid, koji se proizvodi djelovanjem niskog električnog napona u otopini soli i vode. Za kemijsku reakciju i uništenje ciljanog tkiva potrebno je 30-60 sekundi po folikulu, što ovu metodu čini iznimno sporom i gotovo neupotrebljivom u praksi. Termoliza, koja koristi niske intenzitete izmjenične struje, također je spora metoda, jer zahtijeva 3-20 sekundi po folikulu.

Radiofrekventno uklanjanje dlačica

Za pojedinačne tvrde bijele dlačice, posebno na licu kod žena nakon menopauze, može se koristiti radiofrekvencija. Tankom iglom, koja se uvodi u svaki pojedinačni folikul, tkivo se nakratko zagrijava i tako uništava.

Lasersko uklanjanje dlačica

U posljednjih 30 godina, lasersko uklanjanje dlačica i tretmani svjetlom doživjeli su veliki napredak, jer su brzi i vrlo učinkoviti. Za uklanjanje dlačica koriste se različite vrste lasera, uključujući aleksandritni, rubinski, Nd:YAG i diodni laser, kao i intenzivno pulsirajuće svjetlo (IPL). Svaka tehnologija ima svoje prednosti i nedostatke. IPL tehnologija je najmanje učinkovita i ima najveći rizik od nuspojava, ali je relativno jeftina i dostupna kozmetičkim salonima. Jednostavni uređaji s niskom snagom mogu se pronaći i za kućnu upotrebu.

Kod lasera, kraća valna duljina (npr. aleksandritni laser s 755 nm) je učinkovitija za tanje i svjetlije dlačice od duže valne duljine (npr. Nd:YAG s 1064 nm), ali prodiranje u kožu je pliće, a rizik od nuspojava, poput opeklina, veći je. Također, nije prikladan za osobe tamnije puti. Nd:YAG laser zahtijeva nešto više tretmana, ali prolazi najdublje u kožu, odlično djeluje na najdeblje i najdublje smještene dlačice, te je siguran za sve tipove kože, uključujući najtamnije.

Lijek eflornitin

Krema koja sadrži aktivnu tvar eflornitin koristi se za inhibiciju enzima ornitin dekarboksilaze, koji je ključan za rast dlačica. Najčešće se primjenjuje kod žena na području gornje usne, pri čemu je dlačice potrebno najprije ukloniti, a zatim održavati stanje kremom. Približno dvije trećine korisnica nakon redovite primjene kreme izvještava o značajnom smanjenju rasta dlačica. Krema djeluje samo dok se redovito nanosi dva puta dnevno.

Prekomerno poraščenost zgornje ustnice pri ženskah lahko zdravimo s kremo, ki vsebuje zdravilo eflornitin (Vaniqua) in se dobi z receptom dermatologa

Prekomjerna dlakavost i laser: najdugotrajnije rješenje

Lasersko uklanjanje dlačica pokazalo se vrlo učinkovitom metodom za kontrolu neželjenih dlačica uzrokovanih hipertrihozom i hirsutizmom. Laser je visokotehnološki uređaj koji pomoću snažne, koncentrirane svjetlosti uništava folikule dlačica, što postupno dovodi do smanjenja njihovog rasta. Lasersko uklanjanje dlačica prikladno je za različite tipove kože, pruža dugotrajno rješenje i može značajno poboljšati kvalitetu života osobama koje se suočavaju s pretjeranim rastom dlačica.

laser lasersko odstranjevanje dlak

Lasersko uklanjanje dlačica

Kako izgleda laserska terapija za uklanjanje dlačica

Lasersko uklanjanje dlačica uključuje seriju tretmana u kojima se laserska zraka usmjerava na ciljana područja. Postupak je precizan jer cilja folikule dlačica, bez oštećenja okolne kože. Kod većine ljudi rast dlačica značajno se smanjuje i usporava već nakon nekoliko tretmana. Rezultati mogu trajati mjesecima ili čak godinama. Sam postupak je relativno brz, uz minimalnu nelagodu, što ga čini popularnim izborom za dugotrajno rješenje problema prekomjerne dlakavosti.

Postoje mnoga nepotpuna ili čak pogrešna uvjerenja o laserskom uklanjanju dlačica, primjerice da laser nije prikladan za osobe tamnije puti ili da se bijele dlačice ne mogu potpuno ukloniti. Više o tome pročitajte u našem posebnom članku o mitovima vezanim za lasersko uklanjanje dlačica.

Sigurnost i učinkovitost laserskog uklanjanja dlačica kod prekomjerne dlakavosti

Lasersko uklanjanje dlačica općenito je sigurno, a pacijenti ga, unatoč blagoj nelagodi, dobro podnose. Najčešće nuspojave su blage i prolazne, uključujući crvenilo, oteklinu i neugodan osjećaj na tretiranom području. Važno je da tretman izvodi obučena i iskusna osoba – liječnik ili laserski terapeut, kako bi se osigurali optimalni rezultati i smanjio rizik od komplikacija. Prije i poslije laserske terapije potrebno je izbjegavati izlaganje suncu. Nakon tretmana preporučujemo korištenje hidratantnih krema ili specijaliziranih proizvoda za njegu kože, koji ubrzavaju oporavak i poboljšavaju krajnji rezultat.

Lasersko odstranjevanje dlak pri ženski s hormonskimi težavami pod brado: prej (zgoraj) in po seriji laserskih terapij (spodaj) v medicinskem centru Dermatologija.si

Lasersko uklanjanje dlačica kod žene s hormonalnim problemima ispod brade: prije (gore) i nakon serije laserskih tretmana (dolje) u medicinskom centru Dermatologija.si

Prekomjerna dlakavost – cjelovita skrb u medicinskom centru Dermatologija.si

U medicinskom centru Dermatologija.si nudimo cjelovit pristup upravljanju hipertrihoze i hirsutizma. Naš tim iskusnih dermatologinja specijalistica i terapeutkinja pruža individualiziranu njegu, kako bi svaki pacijent dobio najprikladniju terapiju prema svojim potrebama. Od početnog savjetovanja do daljnjeg praćenja, naš cilj je pomoći pacijentima da postignu najbolje moguće rezultate, uz najviše standarde sigurnosti i učinkovitosti.

Možete provjeriti cjenik laserskog uklanjanja dlačica ili se naručiti na besplatno savjetovanje s iskusnom laserskom terapeutkinjom, koja će vam savjetovati je li lasersko uklanjanje dlačica pravo rješenje za vas, koliko ponavljanja tretmana možete očekivati te vam pružiti točne informacije o cijeni tretmana.

Naručite se na pregled ili besplatno savjetovanje s laserskim terapeutom.

Upoznajte naše liječnike

Voditeljica medicinskog centra Dermatologija.si

Dr. Vesna Tlaker, dr. med.

Specijalist dermatologije s dugogodišnjim iskustvom u:

  • estetskoj medicini – laserima, neinvazivnim metodama pomlađivanja, injekcijama botoksa i dermalnih filera;
  • kliničkoj dermatologiji – dijagnostici i liječenju ozbiljnih kožnih bolesti, madeža i melanoma;
  • laserskoj kirurgiji kože – preciznim i minimalno invazivnim zahvatima.
Vesna Tlaker dermatolog
Liječnik specialist

Ana Škoberne, dr. med.

Specijalist dermatologije s dugogodišnjim iskustvom u:

  • dermatoonkologiji – preventivnim pregledima madeža, otkrivanju raka kože i laserskoj kirurgiji kože;
  • kliničkoj dermatologiji – dijagnostici i liječenju bolesti kože, kose i noktiju.
Ana Škoberne, dr. med., dermatolog
Liječnik specialist

Špela Šuler Baglama, dr. med.

Specijalist dermatologije - precizni dijagnostičar bolesti kože:

  • bolesti kose i vlasišta, akni, rozaceje i drugih upalnih bolesti kože, uključujući rijetke i kompleksne dijagnoze;
  • dermatoonkologije – preventivnih pregleda madeža i otkrivanja raka kože;
  • svih aspekata kliničke dermatologije – cjelovita skrb za zdravlje kože.
Špela Šuler Baglama, dr. med., specialistka dermatovenerologije