Uklanjanje dlačica laserom – najčešće zablude

Uklanjanje dlačica laserom koristi se već desetljećima kod prekomjerne dlakavosti i predstavlja izuzetan napredak u usporedbi s brijanjem ili čupanjem dlačica. Među svim metodama uklanjanja dlačica ima najdugotrajnije i trajne rezultate. No, među ljudima kruže neke zablude koje nas mogu zbuniti.

Uklanjanje dlačica laserom jako boli

Ne, lasersko uklanjanje dlačica nikako nije ugodno. Bol je individualno različita, jer smo na nju različito osjetljivi. Čak i kod iste osobe doživljaj boli može varirati ovisno o menstrualnom ciklusu, uzimanju lijekova, stresu ili drugim okolnostima.

Uklanjanje dlačica laserom ni u kojem slučaju nije toliko bolno kao depilacija voskom. Neki čak kažu da se laser u usporedbi s voskom gotovo i ne osjeti. Osjećaj prilikom laserskog uklanjanja dlačica često se opisuje kao vruće peckanje. Kako bismo ublažili nelagodu tijekom zahvata, kožu hladimo mlazom hladnog zraka, što značajno olakšava neugodan osjećaj. Najneugodnije je obično uklanjanje gustih, jakih dlačica, osobito na licu i intimnim područjima. Vrlo osjetljivim osobama pomažemo i dodatnim metodama ublažavanja boli, poput lijekova ili lokalne anestezije.

Intenzitet boli ovisi i o vrsti lasera i tehnologiji hlađenja. Općenito, najviše boli uklanjanje diodnim laserom, manje boli submilisekundni Nd:YAG i aleksandrit, osobito ako imaju odgovarajuću tehnologiju hlađenja zrakom i vodenim raspršivačem. IPL je daleko najviše bolan (jači uređaji u salonima, ne slabiji IPL uređaji za kućnu upotrebu).

Lasersko uklanjanje dlačica ne smije se izvoditi na preplanuloj ili tamnoj koži

Korištenje lasera na tamnoj koži nekada je predstavljalo veliki izazov, jer pri niskim energijama laser nije bio učinkovit, dok je pri višim energijama dolazilo do opeklina zbog apsorpcije lasera u epidermisu. No, posljednjih godina, s napretkom tehnologije, razvijeni su laseri koji se mogu koristiti na svim tipovima kože, uključujući i najtamnije fototipove. U pravilu se koristi Nd:YAG laser s valnom duljinom od 1064 nm. Dlačice se mogu uspješno ukloniti sve dok su barem malo tamnije od okolne kože. Na tamnoj ili preplanuloj koži nikako se ne smije koristiti IPL, dok diodni laser često uzrokuje komplikacije poput opeklina ili hiperpigmentacija.

Za uspješno uklanjanje dlačica potrebne su godine redovitih tretmana

Obično je potrebno 6-12 tretmana za 80-90 % smanjenje broja i gustoće dlačica. Tretmani se provode svakih 4-8 tjedana, ovisno o području, vrsti lasera i broju prethodno odrađenih tretmana, jer dlačice rastu sve sporije i postaju rjeđe.

Kod određenih stanja, poput sindroma policističnih jajnika, te kod hormonski uvjetovanih dlačica na licu kod hirzutizma, potrebni su održavajući tretmani, budući da hormoni neprestano stimuliraju pretvorbu velusnih dlačica u terminalne. Laser uklanja postojeće dlačice, ali se istovremeno iz paperja kontinuirano razvijaju nove tamne dlačice. Redovitim laserskim uklanjanjem (održavajući tretmani provode se 1-2 puta godišnje nakon završetka primarnog ciklusa terapija) održava se urednost, jer ako se ne poduzme ništa, dlačice mogu postajati sve gušće, a kod žena mogu dovesti do pojačane dlakavosti na licu, nalik muškarcima.

Lasersko odstranjevanje dlak pri ženski s hormonskimi težavami pod brado: prej (zgoraj) in po seriji laserskih terapij (spodaj) v medicinskem centru Dermatologija.si

Rezultat laserskog uklanjanja dlačica kod žene s hormonalnim problemima ispod brade: prije (gore) i nakon serije laserskih tretmana (dolje) u medicinskom centru Dermatologija.si.

Laser za uklanjanje dlačica nije siguran

Odgovarajući laser neće uzrokovati opekline na koži, no u nekim salonima nude jeftino “lasersko” uklanjanje dlačica, pri čemu ne koriste laser, već IPL, što je potpuno drugačija tehnologija. Zbog širokog spektra svjetlosti, IPL ima znatno veću vjerojatnost izazivanja opeklina, manje je učinkovit i bolniji. No, njegova prednost je niža cijena u usporedbi s pravim laserom.

Medicinski laser za uklanjanje dlačica koristi uski spektar svjetlosti koji se vrlo specifično apsorbira u pigmentu, čime se smanjuje rizik od opeklina. Među medicinskim laserima, najsigurniji – naravno, ovisno o postavkama – je Nd:YAG laser.

Uklanjanje dlačica laserom je jako skupo

Medicinski laseri za uklanjanje dlačica, koje koristimo u dermatološkim ordinacijama, vrlo su skupi uređaji. Potrebno je mnogo godina da se investicija isplati. Zbog toga je lasersko uklanjanje dlačica u dermatološkoj ordinaciji skuplje nego u salonima, gdje se često pod nazivom “laser” nudi IPL tretman. Međutim, sigurnost i učinkovitost pravog medicinskog lasera neusporedivo su bolje od drugih metoda, zbog čega je ulaganje u lasersko uklanjanje na duži rok najbolji izbor.

Podaci o cijenama u našem medicinskom centru Dermatologija.si Ljubljana dostupni su u cjeniku laserskog uklanjanja dlačica. Tamo se nalaze i informacije o mogućnostima besplatnog savjetovanja s terapeutkinjom te o paketima višestrukih tretmana.

Za bijele dlačice nema rješenja

Laser ne “vidi” bijele dlačice, jer djeluje putem apsorpcije u kromatoforima – pigmentiranim strukturama u koži. Međutim, bijele dlačice mogu se ukloniti na druge načine, ovisno o tome radi li se o sitnim paperjastim dlačicama na licu, gdje koristimo dermaplaning, ili o tvrdim bijelim dlačicama, koje uklanjamo radiofrekvencijom.

Više informacija o laserskom uklanjanju dlačica

Naručite se na besplatno savjetovanje kod našeg laserskog terapeuta.