Kako izgledaju genitalne bradavice odnosno kondilomi
Genitalne bradavice ili kondilomi jedna su od najčešćih spolno prenosivih infekcija, koje uzrokuju niskorizični genotipovi humanog papiloma virusa (HPV), posebice HPV6 i HPV11. Ovaj članak odgovara na najčešća pitanja o kliničkoj slici i dijagnozi genitalnih bradavica.
Genitalne bradavice (kondilomi) su bradavičaste izrasline u anogenitalnoj regiji. Donekle su slične običnim kožnim bradavicama, koje također uzrokuje HPV. Mogu se nalaziti bilo gdje na genitalnom području ili okolnoj koži – kod muškaraca na penisu ili mošnjama, a kod žena na vulvi, u rodnici ili na cerviksu. Također se mogu pojaviti oko analnog otvora (anusa), na okolnoj koži te unutar analnog kanala. Njihova veličina, oblik i broj mogu značajno varirati – od malih, jedva vidljivih izraslina do većih, cvjetačastih tvorbi, koje se mogu spajati u veće skupine.

Kondilomi – genitalne bradavice kod muškarca na penisu i pubično
Bradavice se mogu pojaviti kao sitne kvržice, koje mogu biti tvrde ili mekše na dodir, a ponekad im je površina baršunasta ili resičasta. Njihova boja obično odgovara boji kože ili je nešto tamnija, no mogu biti i svjetlije ili crvenkaste, osobito ako su upaljene ili nadražene.
Iako genitalne bradavice obično ne uzrokuju smetnje i prisutne su samo kao vidljive ili opipljive promjene (što medicinski nazivamo asimptomatske), kod nekih pojedinaca mogu izazvati simptome poput svrbeža, osjećaja peckanja, nelagode pri sjedenju ili tijekom spolnog odnosa te krvarenja, posebice ako dođe do oštećenja bradavica.

Anogenitalne bradavice – perianalni kondilomi kod muškarca oko anusa. Perianalni kondilomi mogu se pojaviti čak i kod osoba koje nisu imale analne spolne odnose.
Kako se postavlja dijagnoza genitalnih bradavica – kondiloma
Dijagnoza genitalnih bradavica najčešće se postavlja klinički, na temelju njihovog karakterističnog izgleda. U nekim slučajevima promjene nisu tipične, pa se odlučujemo za histološku potvrdu. To znači da dermatolog uzima uzorak tkiva i šalje ga patologu, koji postavlja dijagnozu mikroskopskim pregledom tkiva. Genitalne bradavice mogu nalikovati i nekim drugim kožnim promjenama u genitalnom području, poput moluski (Mollusca contagiosa), benigne papulomatoze (Pearly Penile Papules, PPP), običnih kožnih bradavica, seboroičnih keratoza, benignih kožnih tvorbi poput papiloma ili nevusa, cista, ektopičnih žlijezda lojnica te drugih rjeđih kožnih bolesti.
Histološka dijagnoza uvijek je potrebna ako postoji sumnja na atipičnu promjenu, odnosno neke oblike raka kože.Kod anogenitalnih bradavica ne provodimo genotipizaciju HPV-a, jer ona ne utječe na način liječenja – kondilomi se liječe na isti način, bez obzira na to koji ih genotip HPV-a uzrokuje. Za ispravnu dijagnozu i liječenje važan je cjelovit pristup pacijentu, koji uključuje medicinsko liječenje vidljivih lezija, savjetovanje o prevenciji širenja infekcije te, ako je potrebno, psihološku podršku, jer kondilomi kod nekih ljudi mogu uzrokovati značajan emocionalni stres.

Sitne kožne promjene kod muškarca pored penisa – zbog njihove male veličine, klinički nije moguće sa sigurnošću razlikovati jesu li u pitanju kondilomi (genitalne bradavice) ili moluske (Mollusca contagiosa). Moluske također uzrokuje virus, no ne HPV, već MCV (Molluscum contagiosum virus). Liječenje obje infekcije je slično, zbog čega se histološka analiza obično ne provodi.
Kako dolazi do infekcije genitalnim bradavicama/kondilomima?
Infekcija genitalnim bradavicama najčešće se prenosi tijekom spolnog kontakta s osobom koja je nositelj virusa. HPV je izrazito zarazan i može se prenijeti čak i bez penetrativnog spolnog odnosa. To znači da kondomi, iako smanjuju rizik prijenosa, ne pružaju potpunu zaštitu, budući da se virus može nalaziti na koži izvan područja pokrivenog kondomom.

Angiokeratomi na mošnjama su benigne tvorbe koje mogu nalikovati genitalnim bradavicama. Angiokeratomi su benigni kožni tumori, koji nisu opasni i nisu uzrokovani virusima. Mogu se ukloniti laserom.
Načini prijenosa HPV-a, koji uzrokuje genitalne bradavice
Infekcija genitalnim bradavicama najčešće nastaje izravnim kontaktom s virusom HPV tijekom spolnog odnosa. HPV je izrazito zarazan i može se prenijeti dodirom kože ili sluznice tijekom vaginalnog, analnog ili oralnog spolnog odnosa. Virus se može prenositi čak i kada zaražena osoba nema vidljive bradavice, što znači da prijenosnik često nije ni svjestan infekcije. Budući da HPV može biti prisutan na koži ili sluznici izvan područja koje pokriva kondom, kondomi smanjuju, ali ne u potpunosti sprječavaju prijenos HPV-a.
HPV se može prenijeti i nepenetrativnim spolnim kontaktom, poput dodirivanja, trljanja ili bilo kakve druge izloženosti genitalnom području kroz izravan kontakt kože ili sluznice. Moguć je i prijenos HPV-a rukama ili predmetima bez spolnog kontakta, no takav način prijenosa smatra se rijetkim.
Od trenutka zaraze do pojave bradavica može proći nekoliko mjeseci, pa čak i nekoliko godina. Zato je iznimno važno znati da nikada ne možemo sa sigurnošću utvrditi gdje, kada i kako je netko dobio anogenitalne bradavice.
Imam genitalne bradavice, ali se bojim otići liječniku jer me je sram
Dijagnoza genitalnih bradavica može izazvati brojne psihološke poteškoće, uključujući osjećaje srama, tjeskobe i smanjeno samopouzdanje. Stigma povezana sa spolno prenosivim infekcijama dodatno otežava suočavanje s dijagnozom i traženje pomoći. Ipak, iznimno je važno da, ako sumnjate na genitalne bradavice, što prije potražite pomoć dermatologa specijaliziranog za spolno prenosive infekcije. Genitalne bradavice ponekad mogu nestati same od sebe u roku od nekoliko mjeseci ili godina, ali se to obično ne događa. U većini slučajeva kondilomi se šire, množe i prenose na druge osobe.
Svima koji imaju genitalne bradavice iskreno preporučujemo otvorenu komunikaciju s partnerima i traženje stručne pomoći, ako se suočavaju s emocionalnim poteškoćama. Dermatovenerolozi su specijalisti za kožne bolesti i spolno prenosive infekcije te razumiju koliko su intimne bolesti osjetljivo područje. Zato pacijentima pristupamo diskretno, pažljivo i bez predrasuda.
Genitalne bradavice i kondilomi – cjelovita skrb u medicinskom centru Dermatologija.si
U medicinskom centru Dermatologija.si nudimo cjelovit pristup liječenju genitalnih bradavica. Naš tim iskusnih liječnika, specijalista dermatologije, osigurava diskretnu obradu i individualno savjetovanje u udobnosti privatne klinike. Dostupne su suvremene terapijske mogućnosti, uključujući lasersko uklanjanje, među kojima zajedno biramo najprikladniji tretman prilagođen vašoj situaciji.
Detaljnije informacije pročitajte u povezanom članku: Kondilomi – liječenje i prevencija.
Zaključak
Ovim člankom želimo naglasiti da su genitalne bradavice čest i izlječiv problem. Pravovremeno liječenje i odgovarajuća podrška mogu značajno smanjiti njihov utjecaj na zdravlje i kvalitetu života. Svaka osoba koja se suočava s ovom dijagnozom može pronaći stručnu i diskretnu pomoć kod specijalista dermatovenerologa.