Kondilomi – genitalne bradavice – liječenje i prevencija

Kondilomi – genitalne bradavice, uzrokovane niskorizičnim genotipovima humanog papiloma virusa (HPV), predstavljaju ne samo medicinski, već i psihološki teret za osobe koje se s njima suočavaju.

U medicinskom centru Dermatologija.si nudimo diskretnu obradu i širok spektar suvremenih terapijskih mogućnosti u udobnosti privatne klinike, kako za muškarce, tako i za žene. U ovom članku možete pronaći pregled različitih metoda liječenja i prevencije anogenitalnih bradavica.

Kako liječimo kondilome – genitalne bradavice?

Liječenje kondiloma, odnosno anogenitalnih bradavica, mora biti prilagođeno pacijentu, njegovim željama i mogućim ograničenjima. Također, treba uzeti u obzir veličinu, broj i lokaciju bradavica. Liječenje genitalnih bradavica, kao i kod svih spolno prenosivih infekcija, predstavlja veliki zahvat u intimnost pacijenta. Zato se mora provoditi diskretno, uz međusobno povjerenje i suradnju pacijenta i liječnika. Općenito, metode liječenja možemo podijeliti na metode koje pacijent provodi sam kod kuće te na zahvate koje obavlja liječnik u ordinaciji.

Genitalne bradavice (kondilomi) pubično in na penisu

Široko rasprostranjeni genitalni kondilomi kod muškarca – pubično i na penisu

Kućno liječenje – tekućina ili krema za genitalne bradavice

Topička (lokalna) terapija uključuje primjenu kreme ili tekućine koja se izravno nanosi na kondilome. Ljekovite tvari koje sadrže ove kreme ili tekućine uključuju imikvimod, podofilotoksin, fluorouracil ili sinekatehine. Djeluju tako da ili uništavaju tkivo bradavica ili potiču imunološki sustav na borbu protiv virusa.

Ove lijekove pacijenti mogu koristiti kod kuće, što omogućuje veću privatnost i manje nelagode. No, iznimno je važno strogo se pridržavati uputa liječnika, jer svaka krema ili tekućina za genitalne bradavice može izazvati iritaciju, crvenilo, a neke i razgradnju tkiva bradavica te stvaranje rana. Ovi učinci su do određene mjere očekivani i poželjni, ali mogu biti i prekomjerni. Nepravilna primjena lokalnih lijekova može uzrokovati jaku bol, dodatne infekcije kože i trajne ožiljke.

Imikvimod (krema Aldara)

Imikvimod je imunomodulator, koji se u obliku kreme koristi za liječenje vanjskih anogenitalnih bradavica. Također se primjenjuje u terapiji aktiničnih keratoza i površinski rastućeg bazalioma. Djeluje tako da potiče imunološki sustav na proizvodnju interferona i drugih citokina, koji igraju ključnu ulogu u borbi protiv virusa. Kremu Aldara moguće je nabaviti u ljekarni isključivo uz liječnički recept.

Mehanizam djelovanja

Imikvimod ne uništava izravno virusne stanice, već aktivira imunološki sustav, pomažući mu da prepozna i eliminira stanice zaražene HPV-om.

Način primjene

Krema Aldara se obično nanosi na zahvaćeno područje tri puta tjedno, prije spavanja, te se ostavlja da djeluje 6–10 sati, nakon čega se ispire vodom i sapunom. Terapija se provodi dok kondilomi ne nestanu, no najdulje 16 tjedana. Prije početka liječenja važno je pažljivo pročitati upute o lijeku i pridržavati ih se tijekom cijele terapije.

Moguće nuspojave

Najčešće i gotovo uvijek prisutne nuspojave uključuju crvenilo, oteklinu, svrbež ili peckanje na mjestu primjene, a mogu se pojaviti i površinske ulceracije. U nekim slučajevima mogu nastupiti i sistemske reakcije, poput glavobolje, umora i simptoma sličnih gripi.

Kod primjene kreme Aldara određena iritacija se očekuje, jer je znak aktivacije imunološkog sustava i djelovanja lijeka. Ako reakcija postane prejaka, uvijek se posavjetujte s liječnikom kako biste provjerili je li to normalno.

Genitalne bradavice na moškem spolovilu

Drobne genitalne bradavice kod muškaraca i žena pogodne su za terapiju lokalnim lijekovima (npr. kremom za kondilome, poput Aldare).

Podofiloksin (gel Condylox)

Podofilotoksin je derivat biljke Podophyllum, koji se koristi za lokalno liječenje kondiloma. Djeluje tako da sprječava staničnu diobu, što dovodi do odumiranja stanica. U Sloveniji podofilotoksin nije dostupan, ali se uz liječnički recept (gel Condylox) može nabaviti u susjednim zemljama.

Mehanizam djelovanja

Podofilotoksin izravno uništava tkivo kondiloma inhibicijom stanične diobe, što uzrokuje nekrozu (odumiranje) bradavičastog tkiva. Tijekom primjene kondilomi se upaljuju i postupno razgrađuju.

Način primjene

Podofilotoksin se nanosi dva puta dnevno, tri dana zaredom, nakon čega slijedi četverodnevna pauza. Ne smije se ispirati s kože, osim ako izazove jaki svrbež ili peckanje. Izuzetno je važno precizno se pridržavati uputa, jer nepravilna upotreba može dovesti do neučinkovitog liječenja, jakih iritacija kože, oštećenja i trajnih ožiljaka.

Moguće nuspojave

Najčešće nuspojave uključuju lokalnu iritaciju, osjećaj pečenja, bol, crvenilo, a ponekad i nastanak ulceracija ili mjehura na mjestu primjene. Vrlo rijetko može doći do sistemskih učinaka zbog apsorpcije lijeka. Kao i kod svih drugih tretmana kondiloma, potrebno je određeno strpljenje, jer su iritacije očekivani dio terapije.

Številni kondilomi - genitalne bradavice na moškem spolovilu

Široko rasprostranjeni kondilomi – genitalne bradavice na muškom spolovilu, koje se mogu liječiti kod kuće kremom ili tekućinom, no potreban je oprez. Ako se lijek poput gela Condylox nanosi na zdravu kožu, može doći do komplikacija – iritacije, crvenila, boli, rana i trajnih ožiljaka.

Lokalno liječenje anogenitalnih bradavica fluorouracilom (tekućina Verrumal)

Fluorouracil, dostupan pod nazivom Verrumal u obliku tekućine, predstavlja još jednu mogućnost za lokalno liječenje anogenitalnih bradavica. Iako nije dostupan u Sloveniji, može se nabaviti u Austriji uz slovenski liječnički recept. Fluorouracil je kemoterapijski lijek koji se koristi lokalno za liječe nje različitih kožnih bolesti, uključujući kondilome.

Mehanizam djelovanja

Fluorouracil djeluje kao antimetabolit, koji ometa diobu stanica inhibirajući enzim timidilat sintazu, čime se sprječava sinteza timidina – jednog od osnovnih građevnih elemenata DNA. To dovodi do usporavanja rasta i smrti stanica koje se brzo dijele.

Način primjene

Tekućina Verrumal se obično nanosi 2–3 puta dnevno, pri čemu se jedna kapljica stavlja izravno na kondilom. Važno je izbjegavati razlijevanje tekućine po zdravoj koži. Ako se bradavice nalaze na posebno tankoj koži, preporučuje se rjeđa primjena.

Prije svakog novog nanošenja potrebno je:

  • Isprati područje toplom ili vrućom vodom
  • Pažljivo ukloniti gornji sloj bradavice
  • Koristiti čačkalicu za preciznije nanošenje na manje bradavice

Kako bi lijek bolje prodirao u kondilom, preporučuje se prekriti tretirano područje oblogom, poput flastera ili gaze. Prije svake nove primjene Verrumala, stari sloj lijeka treba ukloniti, jer se on tijekom terapije stvrdne i može se jednostavno odlijepiti poput filma. Tijekom liječenja potrebno je izbjegavati izlaganje UV zračenju (sunce, solarij) na tretiranom području.

Trajanje terapije

Liječenje treba provoditi dok bradavica potpuno ne nestane, što može potrajati prosječno 6 tjedana. Ako nakon 6 tjedana bradavica i dalje ostane prisutna, potrebno je savjetovati se s liječnikom.

Moguće nuspojave

Najčešće nuspojave uključuju lokalnu iritaciju, crvenilo, osjećaj pečenja, bol, a u nekim slučajevima i nastanak rana ili ulceracija na tretiranom području. Ako tijekom liječenja dođe do prekomjerne reakcije ili niste sigurni je li sve u redu, obavezno se posavjetujte s liječnikom koji vam je propisao lijek.

Napomena: Iako Condylox nije dostupan u Sloveniji, može se nabaviti u Austriji uz slovenski liječnički recept.

Sinekatehini

Kondilomi se mogu liječiti i sinekatehinima, ekstraktom zelenog čaja, koji djeluju kao imunomodulator. Nažalost, sinekatehini trenutno nisu dostupni u Sloveniji. Njihov mehanizam djelovanja temelji se na izravnom djelovanju na virusne stanice i poticanju lokalnog imunološkog odgovora protiv HPV-a.

Moluske (mollusca contagiosa) pri moškem na penisu

Na slici su moluske (Mollusca contagiosa) – također virusna infekcija kože koja se manifestira promjenama sličnim bradavicama. Ne uzrokuje ih HPV, već virus MCV (Molluscum contagiosum virus). Moluske se liječe na sličan način kao kondilomi, ali postoje određene razlike.Ako sumnjate na moluske ili kondilome, savjetujte se s liječnikom prije nego št o pokušate samostalno liječenje.

Postupci za liječenje kondiloma u liječničkoj ordinaciji

Ako su kondilomi opsežni ili tvrdokorni, ili ako pacijent želi da liječenje provodi liječnik, prikladni su medicinski postupci u ordinaciji. Među njima su laserska terapija, radiofrekvencijska terapija, krioterapija, elektrokauterizacija i kirurško uklanjanje. Krioterapija podrazumijeva zamrzavanje bradavica tekućim dušikom, što uzrokuje njihovo odumiranje. Laserska terapija, radiofrekvencija i elektrokauterizacija uništavaju tkivo bradavica pomoću elektromagnetskih valova (svjetlosti, radiofrekvencije) ili izravnog zagrijavanja. Kirurško uklanjanje obično je rezervirano za opsežne ili tvrdokorne bradavice. Sve navedene postupke izvodi kvalificirani liječnik. U Sloveniji većinu genitalnih bradavica liječe dermatolozi, koji se bave i muškim i ženskim pacijentima. Neke žene mogu se liječiti i kod svog ginekologa. Bradavice unutar analnog kanala (unutar crijeva) liječe kirurzi specijalizirani za to područje.

Velike genitalne bradavice v dimljah in glivična okužba kože (rdečina ob bradavicah z vidnim robom

Velike genitalne bradavice u preponama i gljivična infekcija kože (crvenilo oko bradavica s vidljivim rubom). Kod ovakvih promjena nužna je stručna pomoć specijalista dermatovenerologa.

Iako je krioterapija u Sloveniji često korištena metoda zbog svoje dostupnosti i niske cijene, njezina učinkovitost ne doseže rezultate koji se mogu postići laserskim liječenjem. Krioterapija zahtijeva učestala ponavljanja, a liječenje obično traje nekoliko mjeseci. S druge strane, lasersko liječenje omogućuje preciznije i učinkovitije uklanjanje bradavica uz manji rizik od recidiva te je posebno preporučljivo za brže rezultate, budući da je potrebno manje ponavljanja (najčešće jedan ili dva tretmana). Za razliku od krioterapije, laserski tretman genitalnih bradavica obično se izvodi u lokalnoj anesteziji, što čini postupak manje neugodnim. Nažalost, laserski zahvati su manje dostupni jer samo rijetke klinike i ordinacije u Sloveniji raspolažu laserom i stručnim znanjem za njegovu primjenu.

Lasersko liječenje kondiloma – anogenitalnih bradavica

Laserska terapija koristi svjetlost određene valne duljine za precizno ciljano uništavanje tkiva anogenitalnih bradavica. Ovaj postupak omogućuje visoku preciznost, smanjuje oštećenja okolnog zdravog tkiva, smanjuje potrebu za ponavljanjem tretmana i ubrzava oporavak.

Številne genitalne bradavice moški ingvinalno in na modih

Široko rasprostranjeni genitalni kondilomi kod muškarca – ingvinalno i na mošnjama – u takvim slučajevima najprikladnija je ablativna terapija (laserska ili slična metoda) ili operativno uklanjanje.

Kako se pripremiti za lasersko uklanjanje kondiloma

Prije laserskog tretmana obavlja se temeljit pregled i konzultacija s liječnikom. Posebna priprema za lasersku terapiju obično nije potrebna. U medicinskom centru Dermatologija.si konzultacija i zahvat mogu se obaviti u istom posjetu.

Kako se izvodi lasersko uklanjanje kondiloma

Lasersko liječenje se najčešće provodi u lokalnoj anesteziji, kako bi se pacijentu osigurala maksimalna ugodnost tijekom postupka. Anestezija omogućuje bezbolan tretman. Postoji nekoliko vrsta lasera koji se mogu koristiti za liječenje kondiloma, a općenito ih dijelimo na ablativne i neablativne metode.

Ablativni laser izravno uništava i uklanja tkivo kondiloma. Uz laser, u tu svrhu može se koristiti i radiofrekvencija, koja, poput lasera, omogućuje iznimnu preciznost i smanjuje oštećenja okolnog tkiva u usporedbi s klasičnom elektrokauterizacijom ili krioterapijom. Laser i radiofrekvencija zagrijavaju vodu unutar tkiva, bez izravnog zagrijavanja instrumenata ili zamrzavanja tkiva, što omogućuje precizniji zahvat, manji rizik od opeklina i kraće vrijeme oporavka.

Neablativni laser djeluje koagulacijom proteina u tkivu i zatvaranjem krvnih žila. Za razliku od ablativnog lasera, kod kojeg su rezultati vidljivi odmah i liječnik može izravno procijeniti je li kondilom potpuno uklonjen, kod neablativnog lasera (slično kao kod krioterapije) potrebno je pričekati da kondilom naknadno odumre i otpadne.

Obje metode su uspješne, no kod neablativnog lasera nije odmah vidljivo je li tretman bio dovoljno učinkovit. Liječnici izbjegavaju preintenzivne tretmane (bilo krioterapijom ili neablativnim laserom), kako bi spriječili stvaranje ožiljaka. Zbog toga su kod neablativnog lasera češće potrebni ponovljeni tretmani, jer kondilomi ponekad ne otpadnu u potpunosti ili ponovno izrastu.

Ipak, neablativni laser može biti prikladniji u određenim situacijama – je li on pravi izbor za vas, može procijeniti dermatolog specijaliziran za lasersko liječenje kondiloma.

Njega kože i cijeljenje nakon laserskog uklanjanja kondiloma

Nakon laserskog tretmana važno je pridržavati se uputa za njegu kod kuće, što uključuje redovito pranje vodom i blagim sapunom, korištenje propisanih masti za bolje cijeljenje, izbjegavanje izlaganja suncu i solariju te ograničavanje tjelesnih aktivnosti koje bi mogle iritirati tretirano područje. Također se preporučuje privremeno izbjegavanje spolnih odnosa, kako bi se koža pravilno oporavila i smanjio rizik od daljnjeg širenja virusa.

Iako su troškovi laserskog liječenja viši u usporedbi s krioterapijom, njegova veća učinkovitost, brže cijeljenje i manji rizik od ponovne pojave često opravdavaju dodatnu investiciju. Lasersko liječenje predstavlja moderan i napredan pristup uklanjanju anogenitalnih bradavica, koji pacijentima omogućuje brže i dugotrajnije rezultate.


Kako reći partneru da imam kondilome?

Kondilomi su vrlo česta spolno prenosiva infekcija, koja se u nekim slučajevima može pojaviti čak i bez rizičnih spolnih odnosa. Budući da su visoko zarazni, preporučujemo da o svom stanju obavijestite partnera ili osobe s kojima ste imali spolne odnose u posljednjih nekoliko mjeseci.

Kondilomi se mogu pojaviti mjesecima ili čak godinama nakon infekcije, zbog čega je gotovo nemoguće sa sigurnošću znati kada i od koga su preneseni. Pacijentima savjetujemo da izbjegavaju spolne odnose s novim partnerima dok liječenje nije završeno.


Prevencija genitalnih bradavica

Najbolji način za prevenciju anogenitalnih bradavica jest izbjegavanje infekcije HPV-om, što znači vjernost jednom nezaraženom partneru ili apstinencija od spolnih odnosa.

Kondomi mogu smanjiti, ali ne u potpunosti spriječiti prijenos HPV-a. Ipak, preporučuju se, jer štite od mnogih drugih spolno prenosivih infekcija, uključujući sifilis, gonoreju, hepatitis B i C, HIV i klamidiju, kao i od neplanirane trudnoće.

Cijepljenje protiv HPV-a, koje je dostupno za žene i muškarce i u Hrvatskoj, pruža učinkovitu zaštitu od više genotipova virusa, koji uzrokuju bradavice i ozbiljnije bolesti, poput raka vrata maternice.


Zaključak

Pristup liječenju anogenitalnih bradavica treba biti cjelovit, obuhvaćajući medicinski tretman i psihološku podršku. Ako sumnjate na anogenitalne bradavice, nemojte odgađati konzultaciju s dermatovenerologom. Pacijentima koji imaju genitalne bradavice savjetujemo da o svom stanju iskreno razgovaraju s partnerima i potraže stručnu pomoć, ako se suočavaju s emocionalnim poteškoćama. Dermatovenerolozi su stručnjaci za kožne bolesti i spolno prenosive infekcije te razumiju koliko su osjetljiva stanja vezana uz intimno zdravlje. Zato pacijentima pristupamo diskretno, pažljivo i bez predrasuda.

Genitalne bradavice i kondilomi – cjelovita skrb u medicinskom centru Dermatologija.si

Naručite se

U medicinskom centru Dermatologija.si nudimo cjelovit pristup u liječenju kondiloma (genitalnih bradavica). Naš tim iskusnih liječnika, specijalista dermatologije, osigurava diskretno savjetovanje, individualizirani pristup i moderne terapijske mogućnosti, među kojima zajedno biramo najprikladniju opciju prilagođenu vašoj situaciji.


Izvori:

Gilson, R., Nugent, D., Werner, R. N., Ballesteros, J., & Ross, J. (2020). 2019 IUSTI-Europe guideline for the management of anogenital warts. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology : JEADV, 34(8), 1644–1653. https://doi.org/10.1111/jdv.16522

Tlaker V. Jesu li anogenitalne bradavice doista dokaz nevjere? Moja koža (2017): pp. 38-39.

Wollina, U. (2016). Erbium-YAG laser therapy – analysis of more than 1,200 treatments. Global Dermatology, 3(2), 268-272.