Prhut: može li se trajno riješiti?

Prhut pogađa do polovice odraslih, a ipak ostaje jedna od manje razumljivih kožnih tegoba. To nije samo estetski problem, već složena kombinacija zdravlja kože, načina života i psiholoških čimbenika. Općenito, uzroke prhuti možemo podijeliti u dvije skupine: bolesti vlasišta i probleme vezane uz higijenu ili njegu. Postupanje kod tih problema razlikuje se, pa je najprije potrebno utvrditi uzrok, a tek onda poduzeti odgovarajuće mjere.

Što je prhut

Izrazom prhut opisujemo nenormalno ili pretjerano ljuštenje kože na dlakavim dijelovima tijela. Najčešće se pojavljuje na vlasištu, ali može zahvatiti i bradu, obrve, uši te druge dlakave regije. Ponekad koža na tim područjima izgleda nepromijenjeno, dok je u nekim slučajevima upaljena, što se očituje promjenom boje i mogućim simptomima poput svrbeža.

Prhljaj v lasišču

Kod prhuti uvijek treba provjeriti stanje kože. Ako je upaljena (kao na slici), moguće je da se radi o kožnoj bolesti, a ne samo o kozmetičkom problemu.

Što uzrokuje prhut

Prhut nastaje zbog poremećenog ljuštenja epiderme, do čega dolazi iz različitih razloga. Epidermis, vanjski rožnati sloj kože, neprestano se obnavlja. Služi kao zaštita od vanjskih utjecaja, a njegov donji, bazalni sloj kontinuirano stvara nove stanice koje se pomiču prema gore, mijenjaju i na kraju odumiru te se neprimjetno oljušte. Ovaj ciklus traje otprilike mjesec dana, tijekom kojeg se cijela epidermalna površina tijela u potpunosti obnavlja. Kada odumru, veze među stanicama se razgrađuju, omogućujući im da neprimjetno otpadnu s površine kože.

Ako je ovaj proces poremećen, stanice epiderme ostaju povezane i mogu se vidjeti golim okom kao bjelkaste ili žućkaste ljuskice koje se zadržavaju na vlasištu, bradi ili drugim dlakavim područjima. Te ljuskice su ono što nazivamo prhut. Mogu nastati zbog:

– poremećaja uzrokovanog upalom kože (bolesti), poput seboroičnog dermatitisa ili psorijaze,

– neprikladne ili neadekvatne higijene – bilo zbog prečestog pranja ili neodgovarajućih šampona i proizvoda koji previše isušuju kožu i uzrokuju suhu prhut, bilo zbog nedovoljnog pranja, što dovodi do masne prhuti.

Prhut na vlasištu

Prhut na vlasištu daleko je najčešći od svih opisanih problema. Ponekad koža na tom području izgleda nepromijenjeno, dok je u nekim slučajevima upaljena, što se manifestira promjenom boje i mogućim simptomima poput svrbeža. Obično pogađa odrasle osobe. Prhut kod djece prije puberteta rijetka je i obično se javlja kao dio kožnih bolesti poput atopijskog dermatitisa ili psorijaze, ili kao posljedica prečestog pranja i isušivanja vlasišta.

Prhljaj brez vnetja v lasišču

Prhut bez upale na vlasištu

Ovakav problem najčešće je posljedica neodgovarajuće njege – prečesto ili prerijetko pranje kose, neodgovarajući šampon, neprikladni proizvodi i slično. Obično se može riješiti kod kuće eksperimentiranjem s različitim intervalima pranja kose, promjenom šampona te izbjegavanjem proizvoda za stiliziranje.

Prhljaj v lasišču - seboroični dermatitis

Prhut na vlasištu i upala – seboroični dermatitis

Ako je uz perutanje prisutno i crvenilo kože, riječ je o upali. Kod ove vrste “peruti” korisna je pomoć dermatologa. Najčešće se radi o seboroičnom dermatitisu ili psorijazi, rjeđe o drugim bolestima vlasišta kojih ima mnogo i koje liječi dermatolog.

Prhut kod beba – tjemenjača

Gotovo sve bebe imaju oblik “prhuti” poznat kao “tjemenjača” – riječ je o obliku seboroičnog dermatitisa. Ovo stanje se manifestira kao žućkaste, ljuskaste naslage na vlasištu i općenito je bezopasno te ne izaziva svrbež. Tjemenjača obično nestaje sama od sebe u prvih nekoliko mjeseci jer je posljedica pojačanog lučenja loja zbog majčinih hormona koje je beba primila putem krvotoka prije rođenja.

Kod većine beba dovoljno je svakodnevno prati vlasište blagim šamponom, nježno masirati ili koristiti poseban češalj. Tjemenjaču ne smijemo uklanjati na silu kako ne bismo oštetili nježnu kožu. Ako su naslage čvrsto prianjajuće, možemo vlasište namazati uljem za bebe i pričekati neko vrijeme, nakon čega će ih biti lakše ukloniti. Nakon toga slijedi pranje blagim šamponom i nanošenje hidratantne kreme ili malo ulja za bebe, što pomaže u omekšavanju preostalih ljuskica. Ako je tjemenjača vrlo tvrdokorna ili sumnjamo da bebu svrbi koža, trebamo se posavjetovati s liječnikom. Kao “prhut” kod beba i male djece može se manifestirati i atopijski dermatitis (alergijska reakcija), no on se obično ne javlja prije trećeg mjeseca života.

Prhut na bradi, obrvama i ušima

Iz istih razloga kao i na vlasištu, prhut se može pojaviti i na drugim dlakavim područjima, posebno kod muškaraca, uključujući bradu, obrve, uši (slušni kanal) i područje iznad prsne kosti. Najčešći uzrok prhuti na tim dijelovima tijela je seboreični dermatitis.

Prhljaj na bradi z vnetjem - luskavica, psoriaza

Prhut (ljuštenje kože) i upala kod muškarca na bradi zbog psorijaze (psoriasis)

Perut i crvena koža: posjetite dermatologa

Ako je perut posljedica kožnih bolesti poput seboreičnog dermatitisa, psorijaze ili atopijskog dermatitisa, to se obično manifestira i kroz upalu kože – crvenilo i/ili svrab. U takvim slučajevima preporučujemo konzultaciju s dermatologom. Većinu ovih bolesti ne možemo trajno izliječiti, ali ih možemo ublažiti i kontrolirati odgovarajućim lijekovima. Dermatolog će vam dati uputstva kada i kako koristiti određeni lijek, kao i kako njegovati vlasište kako bi perut pravila što manje problema.

Ljuštenje kože može biti posljedica bilo kakve upale, tako da svako perutanje dlakavih područja ne znači nužno običnu perut. Kožu može zahvatiti na stotine različitih bolesti, pri čemu su kod „peruti“ zaista najčešći seboreični dermatitis, psorijaza i atopijski dermatitis, ali nisu jedini. Posjeta dermatologu je svakako preporučljiva ako nismo sigurni šta se događa s našom kožom.

Prhljaj ob robu lasišča in vnetje kože - seboroični dermatitis

Perut (ljuštenje) na vlasištu i uz rub vlasišta s upalom kože – seboreični dermatitis

Koliko često treba prati kosu ako imam perut?

Ako se perut pojavi nakon pranja kose, a zatim nestane u roku od nekoliko dana, vjerojatno je riječ o prečestom pranju ili neodgovarajućim preparatima. Prvo promijenite šampon – nažalost, ne postoji univerzalna preporuka koji je najbolji. Možda ćete morati isprobati više proizvoda prije nego što pronađete odgovarajući. Jako je važno da šampon uvijek temeljno isperete – najmanje pola minuta pod tekućom vodom ili čak duže ako imate dugu kosu.

Ako je vlasište bez peruti odmah nakon pranja, ali se ona postepeno pojavljuje i pogoršava u narednim danima, posebno ako je vlasište masno, prvi korak je učestalije pranje kose. Može biti da je vaša koža jednostavno aktivnija, da se intenzivnije ljušti i da luči više sebuma.

Nije točno da postoji univerzalna preporučena učestalost pranja kose koja bi odgovarala svim ljudima. Nažalost, u Sloveniji je rasprostranjeno uvjerenje da se kosa smije prati samo jednom ili dvaput tjedno, što je potpuna besmislica. Mnogima to odgovara, ali za neke ljude je to previše retko. U određenim kulturama čak je propisano svakodnevno pranje kose, i to posebno za žene. Takođe, nije tačno da će se vlasište “naviknuti” na učestalije pranje i da će problem postati još gori. Morate sami otkriti koliko često pranje kose najbolje odgovara vašem vlasištu.

Da li gljivice uzrokuju perut?

Kvasna gljivica Malassezia furfur uobičajen je stanovnik i dio mikroflore vlasišta. Može biti potpuno bezopasna, ali može doprinijeti nastanku peruti i izazvati tzv. “kožnu gljivicu” – pityriasis versicolor. U tom slučaju pomaže šampon koji sadrži ketokonazol (šamponi Oronazol ili Fungoral), koji se može kupiti u apoteci bez recepta.

Ovaj šampon ima blago protuupalno djelovanje čak i ako uzrok nije gljivična infekcija, te je često prvi izbor kod tretmana vlasišta s peruti jer nije štetan za kožu.

Pityriasis versicolor - kožna plesen
Pityriasis versicolor – kožna gljivica

Kako zauvijek izlečiti perut: istina ili mit?

Ideja o trajnom uklanjanju peruti nekim čudotvornim šamponom, nažalost, je mit. Međutim, perut se može efikasno kontrolirati odgovarajućom terapijom. Ako vlasište nije upaljeno (crvenilo) i prisutno je samo perutanje kože, najprije zamijenite šampon, izbacite proizvode za stiliziranje kose osim balzama (lak, pjena, proizvodi za volumen itd.) i testirajte različite intervale pranja kose. Ako sumnjate da vam balzam izaziva probleme, ali ne možete raščesljati kosu bez njega, umijesto balzama možete isprati kosu blagim rastvorom octa ili limunovog soka.

Ako je vlasište upaljeno, obavezno posjetite dermatologa. Perut može ostati vaš doživotni suputnik, ali će se uz pravilnu terapiju moći držati pod kontrolom.

Šampon protiv peruti: vaša prva linija obrane

Jedan od najčešćih uzroka peruti je blaga upala vlasišta, koja izaziva nenormalno perutanje kože. Šamponi koji sadrže ketokonazol (Oronazol, Fungoral), pirokton olamin, selenov sulfid ili cinkov piriton mogu biti efikasni u kontroli ovih problema. Dostupni su bez recepta u apotekama ili drogerijama, a neki i u običnim trgovinama. Ipak, ne postoji jedan univerzalni šampon koji čudesno djeluje na sve tipove peruti – moguće je da ćete morati isprobati nekoliko različitih prije nego što pronađete onaj pravi.

Izuzetno je važno da učestalost pranja kose prilagodite svojim potrebama. Kod osoba s peruti češće se susrećemo sa premalim pranjem vlasišta nego s prečestim pranjem. Mnogi su pogrešno uvjereni da vlasište ne treba prati više od jednom ili dvaput tjedno, što je potpuna besmislica. Većina odraslih muškaraca može ili čak mora prati vlasište pri svakom tuširanju, dakle svakog dana.

Liječenje peruti i naslaga na vlasištu kod kuće: prirodni lijekovi

Domaći lijekovi poput razblaženog jabukovog octa, ulja čajevca ili drugih biljnih ulja uglavnom su bezopasni, osim ako se koriste prečesto ili u velikim količinama. Naše bake su razblažen jabučni ocat koristile u zadnjoj vodi za ispiranje kose umesto balzama. Ako vam ova metoda paše i čini vam se da pomaže, ne postoji razlog da je ne koristite.

Kod osoba sa tvrdokornim, debelim naslagama ljuskica na vlasištu (npr. kod psorijaze), ulje može poslužiti za omekšavanje naslaga i olakšati njihovo uklanjanje. Naslage se premazuju uljem nekoliko sati pre pranja. Možete koristiti bilo koje ulje, čak i ono za salatu. Dermatolozi za uklanjanje tvrdokornih ljuspica često prepisuju salicilno ulje, koje se obično sastoji od maslinovog i ricinusovog ulja s dodatkom 5-10% salicilne kiseline, a koje vrlo efikasno omekšava naslage.

Kako vam možemo pomoći kod peruti

Naručite se

Perut može biti više od estetskog problema; može ukazivati na kožno oboljenje koje se može efikasno ublažiti. Iako perut često nije moguće u potpunosti izliječiti, sigurno vam možemo pomoći da je ublažite i držite pod kontrolom.

Za personalizirani savjet i mogućnosti liječenja, konzultirajte se s našim liječnicima u medicinskom centru Dermatologija.si. Vaša koža zaslužuje najbolju njegu, a mi smo ovdje da vam pomognemo.