Iznenadni, intenzivno svrbežljivi osip koji podsjeća na alergiju često se tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci pokaže kao nešto sasvim drugo: trombidijaza.
Trombidijaza je akutna reakcija na ugrize grinja koje žive u travi i na tlu. Osip se javlja nekoliko sati do nekoliko dana nakon boravka u prirodi, praćen intenzivnim svrbežom. Može se pojaviti i na dijelovima tijela koji su bili pokriveni odjećom, što otežava prepoznavanje uzroka i često ne pomišljamo da nas je nešto moglo ugristi. Osip je ponekad gušći i izraženiji na mjestima gdje odjeća pritišće kožu, poput rubova čarapa, grudnjaka ili struka hlača.

Trombidijaza je posljedica ugriza sićušnih ličinki biljnih grinja, koje su veličine samo 0,4 mm i gotovo su nevidljive golim okom. U Europi, uključujući naše krajeve, najčešća je Trombicula autumnalis.
Odrasla grinja, koja se hrani isključivo biljkama, polaže jaja u tlo. Iz jaja se razvijaju ličinke, koje na biljkama čekaju odgovarajućeg domaćina – čovjeka ili različite životinje. Hranjenje na domaćinu ključno je kako bi se ličinka transformirala u nimfu i kasnije u odraslu grinju. Samo ličinke uzrokuju ugrize. Na koži ostaju kratko vrijeme, a sam ugriz nije bolan. Do pojave osipa i svrbeža dolazi tek 24-48 sati nakon ugriza, kada ličinke više nisu prisutne na koži. Zbog toga dezinfekcija kože ili upotreba insekticida nisu potrebni niti imaju smisla.

Kako izgleda osip kod trombidijaze?
Trombidijazu karakteriziraju intenzivan svrbež i skupine ružičastih mrlja ili kvržica, koje ponekad imaju vidljiv trag ugriza u sredini. Rjeđe se mogu pojaviti promjene nalik urtikariji (koprivnjači), mjehurići ili veći plikovi. Osip se najčešće javlja na donjim ekstremitetima i na područjima gdje elastični dijelovi odjeće pritišću kožu – oko struka, rubova čarapa ili grudnjaka. Ugriz ličinke je bezbolan, no kožne promjene postaju izraženije i svrbež intenzivniji u prvim danima nakon ugriza.
Svrbež obično traje oko tjedan dana, dok kožne promjene mogu potrajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana, nakon čega spontano nestaju. Zbog intenzivnog češanja, može doći do sekundarnih bakterijskih infekcija, što dodatno produžuje tegobe.

Mjere kod trombidijaze
Ublažavanje svrbeža:
Svrbež se može ublažiti hladnim losionom ili tekućim puderom, koji su dostupni bez recepta u ljekarni. Protiv svrbeža mogu pomoći i antihistaminici u tabletama (lijekovi protiv alergije), koji su također dostupni bez recepta. Često je potrebna veća doza od standardnog doziranja, npr. loratadin do 2 x 2 tablete dnevno.
Sprječavanje pogoršanja:
Zahvačena mjesta treba što manje češati. Pomaže hlađenje ili nježno masiranje hladnim losionom.
Što nije potrebno:
- Insekticidi koji se koriste protiv uši ili šuge nisu učinkoviti niti potrebni, jer u trenutku kada se osip pojavi, grinje više nisu prisutne na koži. Mogu biti štetni, jer dodatno iritiraju kožu.
- Dezinfekcija doma nije potrebna, jer grinje ne preživljavaju u unutarnjim prostorima.
Kada se obratiti liječniku:
Ako se pojave dodatni simptomi, poput vrućice ili lošeg općeg stanja, to ne treba automatski pripisivati trombidijazi – potrebno je konzultirati liječnika. Iako u rijetkim slučajevima, kada postoji velik broj ugriza, trombidijazu mogu pratiti povišena temperatura i povećani limfni čvorovi, osobito kod djece, o tome treba odlučiti liječnik.
Također se treba obratiti liječniku ako se osip zagnoji ili se na njemu pojave mjehuri.
Ako je svrbež izrazito jak i ne može se ublažiti kućnim metodama, liječnik može propisati lokalni ili sistemski kortikosteroid, koji je vrlo učinkovit, a uz kratkotrajnu primjenu nema značajnih nuspojava.